Najväčší z najväčších. Mercedes-Benz GLS

Rovnako ako Trieda GL, aj nová Trieda GLS posúva latky vo svete vozidiel kategórie SUV a potvrdzuje svoju pozíciu „Triedy S medzi vozidlami kategórie SUV‟.

Jediné plnohodnotné sedemmiestne vozidlo v európskom prémiovom svete SUV ponúka veľkorysé priestorové pomery a spája luxus s presvedčivým komfortom, agilnou dynamikou a najvyššou bezpečnosťou vo svojej triede. Či v každodennej prevádzke alebo mimo siete spevnených ciest ‒ Trieda GLS zvláda všetky výzvy suverénne a komfortne.

Nová generácia ponúka v porovnaní s predchodcom zlepšenú hospodárnosť, rozšírené jazdné programy DYNAMIC SELECT, najnovšiu verziu systému vzduchového pruženia AIRMATIC so zdokonaleným systémom tlmenia ADS, deväťstupňový automat 9G-TRONIC, najmodernejšie asistenčné systémy a najaktuálnejšiu generáciu telematiky s prístupom na internet. Viac výkonu, viac dynamiky a viac výbavy ponúka aj nový Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC. S maximálnym výkonom 430 kW (585 k), špeciálne upraveným podvozkom a prepracovanou prevodovkou AMG SPEEDSHIFT PLUS 7G-TRONIC predstavuje vrchol konštrukčného radu GLS. Sériovo sú na palube jazdné programy AMG DYNAMIC SELECT, ponúkajúce maximum variability, a pohon všetkých kolies AMG Performance s dôrazom na zadnú nápravu. Charakterovú silu prezentuje GLS 63 4MATIC aj svojím aktualizovaným dizajnom vo vzhľade značky AMG a hodnotným interiérom.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Nový, dynamický exteriér a prepracovaný, luxusný interiér výrazne zdôrazňujú pôsobivý charakter Triedy GLS. Modernizáciou modelu prispôsobili dizajnéri luxusné veľké SUV aktuálnej reči tvarov značky Mercedes-Benz. V prípade exteriéru bola v strede pozornosti modernizácia prednej časti, zadná časť bola modernizovaná najmä v oblasti nárazníka a zadných svietidiel. V interiéri pritiahnu pozornosť novonavrhnutá prístrojová doska s čiastočne integrovaným multimediálnym displejom, nový multifunkčný volant s 3-ramenným dizajnom, upravená stredová konzola s dotykovým poľom a nové farby výbavy a ozdobné prvky.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Rozmery Triedy GLS opäť dokazujú veľkopriestorový formát a poskytujú najlepšie predpoklady pre veľkorysú ponuku priestoru pre sedem cestujúcich:

Dĺžka 5 130 mm
Šírka 1 934 mm
Výška 1 850 mm
Rázvor 3 075 mm

Nové exteriérové línie výbavy

Nová Trieda GLS pôsobivo odráža harmóniu a moderný luxus. Príťažlivosť zvyšujú detaily so vzhľadom chrómu ako pozdĺžny držiak na strešný nosič, ochrana spodku vozidla, ozdobné spodné lišty bočných okien, kľučka batožinového priestoru a ozdobná lišta bočného obloženia prahov.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Kto to má rád športovejšie, zvolí si výbavu exteriér AMG Line pozostávajúcu zo špecifického spojlera predného a zadného nárazníka, bočných nášľapných prahov, rozšírenia blatníkov vo farbe vozidla a 53,3 cm (21 palcových) diskov AMG z ľahkej zliatiny . Ešte viac exkluzívnosti vyčaruje balík Night dodávaný v kombinácii s touto líniou výbavy.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Ďalšie možnosti individuálneho prispôsobenia ponúkajú rozličné unilaky a metalické laky, medzi nimi dve špeciálne vyhotovenia vo farbách diamantová biela designo a – novinka pre Triedu GLS – hyacintová červená designo. K tomu pristupuje komplexný program nových diskov z ľahkej zliatiny v rozličných dizajnových vyhotoveniach.

Luxusné vozidlo s vynikajúcimi vnútornými hodnotami

Kvalitu biznis Triedy GLS potvrdzuje okrem vysokej kvality dizajnu exteriéru aj prepracovaný interiér. Interiér ponúka úroveň Triedy S medzi vozidlami SUV. Okrem toho si tu môže vychutnať vynikajúcu ponuku miesta až sedem cestujúcich. Všetky tri rady sedadiel poskytujú v novej Triede GLS rovnako ako v jej predchodcovi veľkorysý priestor okolo lakťov a hlavy. Klasické parametre komfortu ako odstup radov sedadiel alebo šírka pliec patria už tradične k prednostiam konštrukčného radu. Stredný rad sedadiel s rozmanitými možnosťami nastavenia umožňuje vysokú variabilnosť interiéru; okrem iného polohou na prepravu nákladu na optimalizáciu batožinového priestoru. Ten ponúka objem 680 až 2 300 litrov a je tak oveľa vyšší ako priestor, ktorí ponúkajú európski konkurenti. K tomu pristupuje maximálna dĺžka batožinového priestoru 2 124 mm a zaťaženie až 815 kg.

GLS 500 4MATIC ( Studio ), Exterieur: Citrinbraun, AMG Line, exterior: citrine Brown, AMG line

Pohľad pritiahne nový 3-ramenný multifunkčný volant v koži napa s radiacimi páčkami a 12 tlačidlami funkcií, ako aj krytom airbagu v koži napa, prístroje s prerobenými detailmi a novonavrhnutá prístrojová doska s čiastočne integrovaným farebným mediálnym displejom. Medzi doplnky novej Triedy GLS patrí aj systém ionizácie na ďalšie zlepšenie kvality vzduchu v interiéri.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Interiér Triedy GLS možno prispôsobiť individuálnym potrebám napríklad multifunkčným volantom vo vyhotovení z dreva a kože, náladovým osvetlením s troma farebnými odtieňmi alebo širokým portfóliom veľkoplošných ozdobných prvkov v prístrojovej doske a obloženiach dverí so zodpovedajúcimi roletami držiaka na poháre.

Konektivitu a infotainment na najmodernejšej úrovni ponúka na želanie systém COMAND Online najnovšej generácie vrátane farebného mediálneho displeja s uhlopriečkou 20,3 cm (8 palcov) a intuitívneho dotykového poľa (65 x 45 mm). Pod označením Mercedes connect me je pre Triedu GLS k dispozícii komplexný balík bezplatných základných služieb a služieb Remote Online. Medzi základné služby patria automatické núdzové volanie (eCall), nehodový manažment, ako aj poruchová služba a služba zákazníkom. Služby Remote Online (sériovo s COMAND Online a počas prvých troch rokov bezplatné) umožňujú v ktoromkoľvek okamihu odvšadiaľ prístup k informáciám o vozidle ako stav okien a dverí, stav kilometrov, tlak v pneumatikách a ďalšie diagnostické údaje.

Exkluzívne interiérové línie spĺňajú najvyššie nároky

Línia dizajnu a výbavy na želanie EXCLUSIVE ponúka okrem náladového osvetlenia a ozdobných prvkov v čiernom klavírovom laku alebo rozličných dekoračných prvkov z dreva aj päť príťažlivých farebných koncepcií interiéru, výlučne v pravej koži: čierna, zázvorová béžová/hnedá espresso, sedlová hnedá/čierna, krištáľová sivá/čierna alebo zázvorová béžová/čierna.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

V prípade balíka designo Exklusiv zvýšia celkový dojem ešte viac vyhrievané komfortné sedadlá vpredu s čalúnením v koži designo napa a charakteristické kosoštvorcové prešívanie. Výrazne športový vzhľad prináša línia interiér AMG Line. Obsahuje prvý raz pre Triedu GLS športové sedadlá v koži napa, 3 ramenný multifunkčný športový volant vo vyhotovení čierna koža napa, odlišné ciferníky prístrojov vo vzhľade cieľovej zástavy a športové pedále z brúsenej ušľachtilej ocele s gumovými nopkami.

Najvyššia možná bezpečnosť pre sedem cestujúcich

Úroveň výbavy novej Triedy GLS v oblasti aktívnej bezpečnosti potvrdzuje vysoké požiadavky značky Mercedes-Benz na odbremenenie vodiča. Napríklad sériovo sú na palube asistenčné systémy pre vodiča ako COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS, asistent jazdy pri bočnom vetre a ATTENTION ASSIST. Štandardom v Triede GLS sú okrem iných aj: systém PRE-SAFE®, asistent brzdenia BAS, systém elektronického riadenia trakcie pre pohon všetkých kolies 4ETS, ESP® s asistentom dynamického prejazdu zákrutou, tempomat s variabilným obmedzením rýchlosti SPEEDTRONIC a funkciou asistenta riadenia STEER CONTROL.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Ešte viac pomoci pre vodiča a vyššiu bezpečnosť pre cestujúcich ponúka na želanie balík Plus asistenčných systémov pre vodiča vrátane systému DISTRONIC PLUS s s funkciou Stop&Go Pilot, brzdy PRE SAFE® s rozpoznávaním chodcov, BAS PLUS s asistentom prejazdu križovatkou, aktívnym asistentom sledovania mŕtveho uhla, aktívnym asistentom udržiavania v jazdnom pruhu a systémom PRE-SAFE® PLUS.

Pasívne systémy na ochranu cestujúcich spolu s „elektronickými deformačnými zónami“ asistenčných systémov a inteligentnou konštrukciou karosérie poskytujú maximálny možný ochranný potenciál. Súčasťou sériovej výbavy sú okrem iných aj adaptívne, dvojstupňové airbagy pre vodiča a spolujazdca, airbag na ochranu kolien pre vodiča, bočné airbagy pre vodiča a spolujazdca (kombinované airbagy na ochranu hrudníka/panvy) a okenné airbagy nad všetkými troma radmi sedadiel.

Lepšie podmienky viditeľnosti v noci zaručuje na želanie dodávaný Intelligent Light System s LED, nepríjemné poveternostné podmienky s obmedzením viditeľnosti zmierni systém MAGIC VISION CONTROL, vyhrievaný, adaptívny systém stieračov, s cieleným, hospodárnym rozdelením vody.

Hospodárny výkon: paleta motorov Triedy GLS

Všetky hnacie agregáty novej Triedy GLS ponúkajú vyššie jazdné výkony pri čiastočne nižších hodnotách spotreby. Výkonný model GLS 500 4MATIC s motorom V8 s dvoma turbodúchadlami s priamym vstrekovaním s výkonom 335 kW (455 k) teraz ponúka o 15 kW (20 k) viac ako predchádzajúci model a pri maximálnom krútiacom momente 700 newtonmetrov spája vynikajúce jazdné výkony s vysokým hnacím komfortom týchto agregátov. V modeli GLS 400 4MATIC je takisto nasadený motor V6 s dvoma turbodúchadlami s priamym vstrekovaním. Agregát vyvinie výkon 245 kW (333 k) a 480 Nm od 1 600/min, v kombinovanom NEFZ si vystačí s 8,9 l/100 km (206 g CO2/km) a ponúka rovnako ako všetky modely funkciu ECO štart – stop.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Ako suverénny špičkový model konštrukčného radu model Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC teraz disponuje výkonom 430 kW (585 k), čo je o 20 kW (28 k) viac v porovnaní so svojím predchodcom. Maximálny krútiaci moment 760 Nm je teraz k dispozícii už od 1 750/min. Napriek výraznému zvýšeniu výkonu ostala spotreba nezmenená.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Okrem benzínových agregátov je pre model GLS 350 d 4MATIC na výber aj osvedčený dieselový agregát V6 s výkonom 190 kW (258 k) a veľkorysým krútiacim momentom 620 newtonmetrov.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Pri štarte novej generácie Triedy GLS bude vo všetkých verziách sériovo k dispozícii deväťstupňová automatická prevodovka 9G-TRONIC (okrem Mercedes-AMG GLS 63), na želanie v kombinácii s redukciou a uzávierkou medzinápravového diferenciálu.

Komplexná stabilita: DYNAMIC SELECT, AIRMATIC so zdokonaleným adaptívnym systémom tlmenia ADS a systémom ACTIVE CURVE SYSTEM

Nová Trieda GLS ponúka s prepínačom DYNAMIC SELECT až šesť jazdných programov. Okrem nastavení COMFORT, GLÄTTE a SPORT môže vodič pomocou ovládača DYNAMIC SELECT v stredovej konzole zvoliť aj nastavenie INDIVIDUAL alebo program OFFROAD pre ľahký terén. Ak je Trieda GLS vybavená terénnym technickým balíkom na želanie, k dispozícii je aj program OFFROAD+. Vtedy v prípade potreby zaberie terénna redukcia, ako aj uzávierka stredového diferenciálu, s cieľom zabezpečiť vysokú mieru prejazdnosti aj v náročnom teréne. Podporu poskytujú aj rozšírené rozsahy funkcií vzduchového pruženia AIRMATIC so zvýšenou svetlou výškou až do 306 milimetrov a umožňujú tak brodivosť až 600 milimetrov.

GLS 500 4MATIC ( Studio ), Interieur: Nappaleder Porzellan/schwarz, AMG Line, Zierteile: Holz Esche braun offenporig, interior: nappa leather porcelain/black, AMG line, trim parts: brown open-pore ash wood trimMercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Okrem pokrokovej konfigurácie hnacieho ústrojenstva garantuje nanovo nastavené vzduchové pruženie AIRMATIC so zdokonaleným systémom tlmenia ADS mimoriadne stabilné pomery. V závislosti od predvoleného programu DYNAMIC SELECT sa menia ťažiská regulácie tlmenia. V programe SPORT je cieľom podľa možnosti vysoká priečna dynamika pri najlepšom možnom komforte jazdy. Naopak, program COMFORT umožňuje najvyšší komfort jazdy pri najlepšej možnej dynamike.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Na želanie dodávaná aktívna stabilizácia náklonov karosérie ACTIVE CURVE SYSTEM pracuje na prednej a zadnej náprave s aktívnymi priečnymi stabilizátormi a znižuje uhol náklonu karosérie pri jazde v zákrute. Medzi prednosti ACTIVE CURVE SYSTEM patria aj lepší komfort jazdy tak v zákrutách ako na rovnej ceste a rozšírené terénne možnosti.

Rodina vozidiel kategórie SUV značky Mercedes-Benz kompletne zmodernizovaná

S novou Triedou GLS má teraz značka Mercedes-Benz najmladšiu a najkomplexnejšiu ponuku prémiových vozidiel kategórie SUV vôbec. Portfólio siaha teraz od kompaktnej Triedy GLA cez nový bestseller GLC, úspešnú rodinu GLE, GLE kupé a GLS až po archetyp všetkých vozidiel kategórie SUV značky Mercedes-Benz, Triedu G.

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Svojim širokým výkonovým spektrom presviedča Trieda GLS najmä severoamerických vodičov: už roky je tam neohrozeným lídrom trhu vo svojom segmente.

Triedu GLS možno objednávať od novembra 2015 a v Európe sa začne dodávať od marca 2016.

Zdroj+foto: Daimler, A.G.

 

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015 Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015 Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015 Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015   Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015  Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015 Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015   Mercedes-Benz GLS, (X 166), FL 2015

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *