Technológia BMW eDrive

Inovatívna technológia BMW eDrive v nových modeloch BMW 225xe a BMW 330e opäť zdôrazňuje dominanciu značky BMW v oblasti elektrifikácie pohonu vozidiel prémiového segmentu.

Technológia BMW eDrive využíva hneď niekoľko najmodernejších komponentov zo sveta technológií typu plug-in hybrid, pričom výrazne prispieva k zníženiu spotreby paliva a produkcii emisií. BMW eDrive je jedným z najpokrokovejších prvkov súboru revolučných technológií nesúcich súhrnné označenie BMW EfficientDynamics.

Jazdenie s nulovými miestnymi emisiami

BMW eDrive je nová technológia pohonného systému, ktorú využívajú všetky elektricky poháňané vozidlá značky BMW i, ako aj modely BMW s pohonom typu plug-in hybrid. Okrem výnimočnej efektivity a dokonalo plynulej každodennej prevádzky technológia BMW eDrive zároveň zaručuje najvyššie štandardy v otázke dynamiky a kvality jazdy –v presnom súlade s tradíciou značky BMW. Technológia BMW eDrive teda súčasne s technológiou BMW TwinPower Turbo pre spaľovacie motory, inteligentnou ľahkou konštrukciou a optimalizovanou aerodynamikou predstavuje jeden z najdôležitejších prvkov stratégie EfficientDynamics, ktorá ma za účel zvýšiť výkon a zároveň znížiť spotrebu paliva a produkciu emisií CO2. Technológia BMW eDrive navyše ponúka možnosť pohonu výlučne na elektrickú energiu, pri ktorom nevznikajú žiadne miestne emisie a umožňuje dojazd na dlhé vzdialenosti vďaka kombinovaniu dvoch rôznych systémov pohonu.

Okrem toho technológia BMW eDrive ponúka extrémne dynamické zrýchlenie pri rozbiehaní vďaka okamžitej odozve elektromotora, ktorý dokáže svoj mohutný maximálny krútiaci moment dosiahnuť prakticky ihneď. Funkcia eBoost, ktorá pri zrýchľovaní spája účinok krútiacich momentov oboch systémov, navyše zaručuje radosť z jazdy typickú pre vozidlá značky BMW – a to za každých podmienok.

Prispôsobenie pre rôzne koncepcie vozidiel

Kľúčové zložky technológie BMW eDrive tvoria synchrónny elektrický motor (s elektronikou pohonu z dielne BMW), vysokonapäťová lítium-iónová batéria a systém inteligentného manažmentu energie. Tento systém je zárukou najefektívnejšej možnej spolupráce elektrického a spaľovacieho motora v modeloch plug-in hybrid v závislosti od aktuálnej situácie.

Modulárna konštrukcia technológie BMW eDrive, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre plne elektrický model BMW i3 a športový plug-in hybrid BMW i8 (oba sú priekopníkmi rozvoja elektrickej mobily v prémiovom sektore), je navyše ideálna aj pre rôzne ďalšie koncepcie a segmenty automobilov. BMW pri vývoji najnovších modelov BMW eDrive čerpá zo svojich bohatých technických skúseností, ako aj zo spätnej väzby od zákazníkov. Pri vývoji nových modelov využívajúcich technológiu BMW eDrive sme v rámci procesu vylaďovania prvkov, ako sú ako články batérií, systém chladenia, elektronika pohonu a stratégia prevádzky, pre jednotlivé vozidlá využili znalosti nadobudnuté pri modeloch BMW i3 a BMW i8. Každý z komponentov bol dokonalo prispôsobený príslušnému vozidlu a optimalizovaný z pohľadu výkonnosti, efektivity, bezpečnosti aj odolnosti. Technológia BMW eDrive navyše umožňuje mimoriadne efektívne uplatnenie elektrifikovanej verzie pohonu všetkých kolies xDrive, ktorú sme prvýkrát predstavili práve v modeli BMW i8.

BMW eDrive: typický charakter značky BMW, flexibilné možnosti uplatnenia

Technológiu BMW eDrive v podstate tvorí elektrický motor, vysokonapäťová lítium-iónová batéria a elektronický manažment všetkých komponentov pohonu. Všetky plug-in hybridné modely značky BMW dosahujú výnimočný výkon za pomoci funkcie eBoost, ktorá úspešne kombinuje ťah oboch pohonných systémov, čím reakcie technológie BMW TwinPower Turbo nadobúdajú úplne nové rozmery. Elektrický pohon sa tak vďaka technológii BMW eDrive stáva prakticky využiteľnou možnosťou pre jazdu v meste aj mimo neho. Dôležitým prvkom stratégie prevádzky je efektívne využívanie elektrickej energie získanej z externých zdrojov a zo systému rekuperácie v záujme dosiahnutia maximálne efektívnej prevádzky vozidla. Jednotlivé komponenty architektúry BMW eDrive sú na mieru prispôsobené konkrétnym koncepciám vozidiel a je ich možné kombinovať s troj- aj štvorvalcovými benzínovými motormi, s klasickým pohonom zadných kolies, systémom BMW xDrive či využiť v rámci elektrifikovaného pohonu všetkých kolies.

Komponenty eDrive, ktoré sme vyvinuli v rámci projektov BMW i, budú čoskoro integrované aj do ostatných modelových radov príslušných značiek. Táto na mieru prispôsobiteľná architektúra zároveň vytvára platformu umožňujúcu ponúkať vozidlá typu plug-in hybrid za atraktívne ceny, schopné konkurovať konvenčne poháňaným vozidlám s podobným výkonom. Zákazníci tak po tejto pokrokovej koncepcii pohonu siahnu nielen vďaka pozitívnemu dopadu elektrickej mobility na životné prostredie, ale pre jeho vyššiu hospodárnosť.

Plug-in hybrid: manažment energie v inteligentnej podobe

Systém inteligentného manažmentu energie modelov typu plug-in hybrid zabezpečuje optimálnu spoluprácu spaľovacieho a elektrického motora v záujme dosiahnutia maximálnej efektivity za každých podmienok. V rámci svojej stratégie prevádzky sa tieto vozidlá rozbiehajú výlučne pomocou elektrickej energie. Automobily BMW typu plug-in hybrid pri nízkych a stredných rýchlostiach využívajú prioritne elektrický pohon, vďaka čomu efektívnejšie využívajú výhody elektrického systému pohonu, ktorý nevytvára žiadne miestne emisie. Pri výraznejšej akcelerácii a vyšších rýchlostiach sa však zapája aj spaľovací motor. Vďaka spoločnému uplatneniu krútiaceho momentu obidvoch systémov vozidlo nadobúda maximálnu jazdnú dynamiku, ktorá mu dodáva mimoriadne sebavedomie a istotu na ceste. Technológia BMW eDrive zabezpečuje efektívnu prevádzku spaľovacieho motora (za pomoci elektrickej energie) aj pri vyšších rýchlostiach. To vedie napríklad k zníženiu spotreby paliva pri rýchlej jazde mimo mesta a na diaľnici. Navyše, keď je aktivovaný navigačný systém vozidla, aktívne sa uplatňuje stratégia predvídania priebehu trasy, ktorá optimalizuje efektivitu prevádzky a zaručuje dokonalý pôžitok z jazdy na elektrický pohon.

Podobne ako model BMW i8, aj modely BMW X5 xDrive40e, BMW 330e a BMW 740e dokážu jednoduchým stlačením tlačidla v režime MAX eDRIVE čisto na elektrický pohon vyvinúť rýchlosť až 120 km/h, model BMW 225xe až 125 km/h. V takomto prípade sa spaľovací motor zapája až po intenzívnejšom stlačení plynového pedálu za určitú hranicu. V režime SAVE BATTERY je možné udržiavať úroveň nabitia batérie, aby tak bola potrebná elektrická energia k dispozícii neskôr počas cesty. Ak úroveň nabitia poklesne pod 50 %, batéria sa znova začne nabíjať. Pri nastavení voliča do polohy S sa spaľovací motor naštartuje bez ohľadu na zvolený režim, aby ste tak mali neustále k dispozícii kombinovaný maximálny výkon obidvoch systémov pohonu. Úroveň nabitia batérie sa naviac zvýši na 80 %. Vďaka rozšíreniu o funkcie BMW eDrive pôsobia jednotlivé režimy ECO PRO, COMFORT a SPORT pre odlišné štýly jazdy ešte efektívnejšie než na konvenčných vozidlách.

Rýchle a pohodlné nabíjanie batérie

Vysokonapäťové batérie nových plug-in hybridných modelov BMW sa nabíjajú mimoriadne jednoducho, pohodlne a rýchlo vďaka riešeniam programu BMW 360° ELECTRIC – a to doma aj na cestách. Doma batériu jednoducho dobijete z bežnej elektrickej zásuvky pomocou štandardne dodávaného nabíjacieho kábla alebo pomocou nabíjacej stanice BMW i Wallbox (nabíjací výkon: 3,7 kW). Nabíjanie na cestách uľahčuje služba mobility BMW i ChargeNow, ktorá zákazníkom umožňuje prístup k najrozsiahlejšej svetovej sieti verejných nabíjacích zariadení s viac než 30 tisíc nabíjacími miestami prevádzkovanými partnermi v 22 krajinách.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 05BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 23

Vyšší výkon, nižšia spotreba paliva

Nové automobily BMW typu plug-in hybrid s technológiou eDrive –modely BMW X5 xDrive40e, BMW 225xe a BMW 330e a BMW 740e – opäť stanovujú nové štandardy spotreby paliva v najrôznejších oblastiach prémiového segmentu, pričom zároveň plnia prísne budúce požiadavky medzinárodných predpisov pre emisie CO2. Vďaka režimu plne elektrického pohonu, pri ktorom nevznikajú žiadne miestne emisie, navyše budú mať povolený vjazd do centier miest, ktoré prístup vozidiel regulujú. Napriek tomu však tieto vozidlá typu plug-in hybrid ponúkajú charakteristické atribúty značky BMW v podobe výnimočnej dynamiky, športového charakteru a radosti z jazdy v kombinácii s najlepším výkonom vo svojich kategóriách.

Nové BMW 225xe v skratke:

BMW rozširuje sortiment modelov BMW radu 2 Active Tourer o nový automobil typu plug-in hybrid s pohonom všetkých kolies. BMW 225xe – nový variant BMW radu 2 Active Tourer s technológiou eDrive – ponúka na svoj segment nevídanú kombináciu športových vlastností, hospodárnosti a účelnosti na každodenné používanie.

 • Tento koncept predstavuje spojenie výnimočného využitia priestoru, všestranného interiéru, kompaktných rozmerov, dlhého dojazdu a vynikajúcej spotreby paliva.
 • Technológia BMW eDrive spoločne s trojvalcovým spaľovacím motorom zabezpečujú presvedčivý výkon a efektívne využitie energie.
 • Trojvalcový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo a výkonom 100 kW/136 k, elektrický motor s výkonom 65 kW/88 k. Systémový výkon: 165 kW/224 k, systémový krútiaci moment: 385 Nm. (Kombinovaná spotreba paliva: 2,0 – 2,1 l/100 km; kombinované emisie CO2: 46 – 49 g/km)*.
 • Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy, maximálna rýchlosť: 202 km/h.
 • Dojazd na elektrický pohon: do 41 kilometrov.
 • Maximálna rýchlosť na elektrický pohon: 125 km/h.
 • Vysokonapäťovú batériu je možné nabiť z bežnej domácej elektrickej zásuvky za tri hodiny a 15 minút pomocou štandardne dodávaného nabíjacieho kábla. Technologický balík BMW 360° ELECTRIC (vrátane nabíjacej stanice BMW i Wallbox) umožňuje rýchlejšie a pohodlnejšie nabitie za dve hodiny a 15 minút. Služba mobility ChargeNow sprostredkuje mimoriadne rýchle a jednoduché vyhľadávanie verejných nabíjacích staníc. Karta ChargeNow slúži na bezhotovostné používanie a platby.
 • Kombinácia elektrického pohonu zadných kolies, pohonu predných kolies spaľovacím motorom a elektrifikovanej verzie systému pohonu všetkých kolies xDrive umožňuje efektívnu jazdu a dlhý dojazd v spojení s typicky vynikajúcimi dynamickými jazdnými vlastnosťami.
 • Batožinový priestor s variabilným využitím bez obmedzenia nosnosti, a to aj napriek rozšíreniu o komponenty elektrického pohonu

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 22

Nové BMW 225xe – prvé svojho druhu

BMW rozširuje sortiment modelov BMW radu 2 Active Tourer o nový plug-in hybrid s pohonom všetkých kolies. BMW 225xe – nový variant BMW radu 2 Active Tourer s technológiou eDrive – ponúka na svoj segment nevídanú kombináciu športových vlastností, hospodárnosti a účelnosti na každodenné používanie. Umožňuje jazdiť úplne bez miestnych emisií a zachováva pritom radosť z jazdy, akú od vozidiel značky BMW očakávate. Tú však rozširuje o možnosť jazdy na elektrický pohon a dlhý dojazd v kombinácii s dokonalou funkčnosťou a praktickou využiteľnosťou na každý deň. Model BMW 225xe ponúka vyšší celkový výkon a zároveň väčší batožinový priestor než jeho konkurenti.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 12

Vďaka systému pohonu typu plug-in hybrid prináša model BMW 225xe spojenie technológií BMW EfficientDynamics s komfortom, radosťou z jazdy a pohonom všetkých kolies, pričom poskytuje všestrannú využiteľnosť a množstvo priestoru v kompaktnom vonkajšom prevedení. BMW 225xe za pomoci technológie BMW eDrive v spojení s 1,5-litrovým trojvalcovým benzínovým motorom BMW TwinPower Turbo ponúka elektrický pohon aj neobmedzenú mobilitu. Jeho kombinovaná spotreba 2,0 – 2,1 litra* na 100 kilometrov (pri emisiách CO2 len 46 – 49 gramov* na kilometer) predstavuje nový míľnik vo svojej triede.

Technológia typu plug-in hybrid modelu BMW 225xe umožňuje jazdu bez miestnych emisií, no zároveň majiteľovi v prípade potreby ponúka možnosť jazdiť na dlhé vzdialenosti. Rovnako skvele sa hodí na použitie v meste aj na trávenie voľného času s rodinou. Ako všetky varianty BMW radu 2 Active Tourer, aj BMW radu 2 Active Tourer s technológiou eDrive zapôsobí skutočne priestorným interiérom, praktickými detailmi a ergonomickým, jednoduchým používaním. Keďže je lítium-iónová batéria úsporne uložená pod zadnými sedadlami a celý systém elektrického pohonu integrovaný pod podlahou batožinového priestoru, jeho prepravný objem je možné využiť prakticky bez obmedzení.

Radosť z jazdy je pri rodinných automobiloch a automobiloch na voľný čas značky BMW rovnako dôležitým elementom ako praktické vlastnosti na každodenné použitie. Napriek tomu však posúva model BMW 225xe pôžitok z riadenia na úplne novú úroveň. Technológie BMW eDrive vyvinuté pod hlavičkou BMW EfficientDynamics a benzínový motor BMW TwinPower Turbo spoločne tvoria efektívny a mimoriadne dynamický hybridný pohonný systém, ktorý je dokonalou voľbou pre automobil BMW – je svižný, vďaka elektrickému pohonu nevytvára žiadne miestne emisie a zároveň hospodárne zvláda dlhé trasy. Systém elektrického pohonu zadnej nápravy spája sily so štandardným pohonom predných kolies modelu BMW radu 2 Active Tourer, čím vzniká pohon, ktorý nazývame „elektrifikovaný xDrive“. Jeho výsledkom je vynikajúca trakcia aj na náročnom povrchu cesty. Elektrický motor s výkonom 65 kW/88 k nainštalovaný vzadu poháňa zadné kolesá a umožňuje dosiahnuť elektrický dojazd do 41 kilometrov. To samozrejme prináša možnosť jazdy bez emisií na krátke vzdialenosti, napríklad v meste, alebo jazdu rýchlosťou až 125 km/h čisto na elektrický pohon mimo mesta či dokonca na diaľnici.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 20

Prepĺňaný trojvalcový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo a výkonom 100 kW/136 k je pripravený, aby sa postaral o pohon na dlhšie cesty, ale aj pre každodennú jazdu vyššími rýchlosťami. Výkon spaľovacieho agregátu sa na predné kolesá prenáša prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky Steptronic. Vďaka plynulej prevádzke a krútiacemu momentu až 220 Nm pri maximálnej rýchlosti až 202 km/h je tento variant skutočne lákavou voľbou.

Pri prudkých rozbehoch a predbiehaní sa pôsobenie oboch hnacích systémov efektívne kombinuje, čím vzniká systémový výkon 165 kW/224 k a systémový krútiaci moment až 385 Nm. Spoločne to umožňuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy. Rovnako ako pri modeli BMW i8, aj hybridný systém BMW 225xe obsahuje elektrifikovaný pohon xDrive. Keď vodič začne zrýchľovať, vysokonapäťový štartér/generátor prakticky ihneď aktivuje spaľovací motor, pričom nepríde k prerušeniu prenosu výkonu.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 16BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 21

Popri Ovládači jazdného zážitku (s jazdnými režimami SPORT, COMFORT a ECO PRO), ktorý je už známy z ostatných modelov značky BMW, ponúka tlačidlo eDrive na stredovej konzole tri rôzne módy kombinovaného pohonu: AUTO eDRIVE, MAX eDRIVE a SAVE BATTERY. Režim AUTO eDRIVE predstavuje základné nastavenie, ktoré sa aktivuje pri naštartovaní vozidla. Zabezpečuje optimálnu spoluprácu spaľovacieho a elektrického motora vo všetkých podmienkach jazdy a pri čisto elektrickom pohone ponúka maximálnu rýchlosť do 80 km/h. Režim MAX eDRIVE umožňuje prevádzku vozidla čisto na elektrický pohon rýchlosťou až do 125 km/h. Pomocou režimu SAVE BATTERY je počas jazdy možné zachovať nabitie vysokonapäťovej batérie, alebo ju v prípade vybitia nabiť na viac než 50 % – uloženú elektrinu tak môžete uplatniť neskôr, napríklad na jazdu po meste. Technológia BMW ConnectedDrive je cenným pomocníkom pre zníženie spotreby paliva. Model BMW radu 2 Active Tourer s technológiou eDrive navyše vďaka balíku ConnectedDrive získava funkciu aktívneho manažmentu energie, ktorá reaguje na štýl jazdy a profil trasy, aby tak zaručila najefektívnejšie možné využitie pohonného systému typu plug-in hybrid.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 02

Vďaka tomuto systému dokáže model BMW radu 2 Active Tourer s technológiou eDrive nabíjať svoju vysokonapäťovú lítium-iónovú batériu (kapacita: 7,7 kWh) buď prostredníctvom rekuperácie brzdnej energie počas jazdy, alebo pripojením k domácej elektrickej zásuvke (plné nabitie za tri hodiny a 15 minút), prípadne k doplnkovej nabíjacej stanici BMW i Wallbox (plné nabitie za dve hodiny a 15 minút).

Jednotlivé komponenty elektrického pohonu vrátane vysokonapäťovej batérie a elektrického motora sa vyrábajú v továrni spoločnosti BMW v nemeckom Dingolfingu, pričom sériová výroba modelu BMW 225xe sa začne koncom roka 2015 v Lipsku. Ceny v Nemecku sa začínajú od sumy 37 800 €.

* Podrobnejšie informácie o oficiálnych hodnotách spotreby paliva, emisiách CO2 a spotrebe elektrickej energie nových osobných automobilov nájdete v smernici „Leitfaden über Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen“ (Smernica o spotrebe paliva, emisiách CO2 a spotrebe elektrickej energie nových osobných automobilov), ktorú získate u každého predajcu, na adrese Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen, Deutschland a na internetovej adrese http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.html – vo forme súboru PDF(2,7 MB).

Hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú stanovené podľa európskeho skúšobného cyklu. Môžu sa líšiť v závislosti od použitej veľkosti diskov kolies, pneumatík a doplnkovej výbavy vo vozidle.

Nové BMW 330e v skratke:

Nové BMW 330e rozširuje sortiment BMW radu 3 o variant typu plug-in hybrid spĺňajúci najprísnejšie požiadavky dynamiky a hospodárnosti.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 15

 • Elektrický motor BMW eDrive a štvorvalcový benzínový agregát spájajú sily, aby vám ponúkli strhujúci výkon a radosť z jazdy, ktorými je táto značka povestná.
 • Režim plne elektrického pohonu umožňuje jazdu s nulovými miestnymi emisiami a je ideálny do mestskej premávky a na každodenné dochádzanie.
 • Štvorvalcový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo a výkonom 135 kW/184 k, elektrický motor s výkonom 65 kW/88 k. Systémový výkon 185 kW/252 k, systémový krútiaci moment: 420 Nm (kombinovaná spotreba paliva: 1,9 – 2,1 l/100 km; kombinované emisie CO2: 44 – 49 g/km)*.
 • Technológia BMW eDrive ponúka konštantnú podporu elektrickým krútiacim momentom 100 Nm, pričom krátkodobo dokáže dosiahnuť až 250 Nm.
 • Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy, maximálna rýchlosť: 225 km/h.
 • Maximálna rýchlosť na elektrický pohon: 120 km/h.
 • Dojazd na elektrický pohon: do 40 kilometrov.
 • Kombinovaný dojazd: do 600 kilometrov.
 • Kapacita vysokonapäťovej batérie: 7,6 kWh.
 • Úplne vybitú vysokonapäťovú batériu je možné nabiť za približne tri hodiny a 15 minút zo štandardnej domácej elektrickej zásuvky pomocou štandardne dodávaného nabíjacieho kábla. Rýchlejšie (dve hodiny a 15 minút) a pohodlnejšie možnosti nabíjania však ponúka program BMW 360° ELECTRIC (vrátane nabíjacej stanice BMW i Wallbox) a služba mobility ChargeNow, ktorá umožňuje mimoriadne rýchle vyhľadávanie a používanie verejných nabíjacích staníc.
 • Kombinácia pohonu zadných kolies a dokonalejšie vyváženého rozloženia hmotnosti na nápravy zaručuje pre BMW charakteristickú dynamiku jazdy v spojení s efektívnou mobilitou a dlhým dojazdom.
 • Elektrický motor je umiestnený pred štandardnou osemstupňovou automatickou prevodovkou Steptronic, vďaka čomu je prevodové pomery možné využívať aj počas jazdy čisto na elektrický pohon.
 • Praktický batožinový priestor ponúka 370 litrov prepravnej kapacity a možnosť využitia plnej nosnosti aj napriek osadeniu komponentov elektrického pohonného systému.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 07

Nové BMW 330e: Zdokonalené športové vlastnosti a výnimočná efektivita

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 06

Uvedením nového modelu BMW 330e ponúkame zákazníkom ďalšiu inovatívnu možnosť, ako docieliť čistú radosť z jazdy. Najnovšie prevedenie modelu BMW radu 3 prináša vďaka systému pohonu typu plug-in hybrid spojenie povestných dynamických kvalít BMW a možnosti jazdy čisto na elektrický pohon (s nulovými miestnymi emisiami) s prísľubom neprekonateľnej hospodárnosti aj na dlhé vzdialenosti. BMW 330e tak ponúka špičkovú dynamiku aj extrémne nízku spotrebu paliva. Výsledkom spojenia technológie BMW eDrive (vyvinutej pod hlavičkou BMW EfficientDynamics) s benzínovým motorom BMW TwinPower Turbo je efektívny a dynamický systém pohonu typu plug-in hybrid, ktorý dokonalo zodpovedá značke BMW, keďže je svižne dynamický, nevytvára žiadne miestne emisie (vďaka elektrickému systému pohonu) a zároveň je hospodárny.

Systém pohonu typu plug-in hybrid zaručuje dynamiku jazdy typickú pre značku BMW vďaka spojeniu najmodernejšieho elektrického motora s výkonom 65 kW/88 k a krútiacim momentom 250 Nm so štvorvalcovým benzínovým motorom s výkonom 135 kW/184 k a krútiacim momentom 290 Nm. Kombinovaná spotreba paliva v cykle NEDC je 1,9 – 2,1 litra na 100 kilometrov a produkcia emisií CO2 má hodnotu 44 – 49 g/km*. Vďaka systémovému výkonu 185 kW/252 k a systémovému krútiacemu momentu 420 Nm zrýchli BMW 330e z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 225 km/h. Pri bežných jazdných podmienkach je štandardne možné dosiahnuť dojazd až 600 kilometrov. Výkon elektrického a spaľovacieho motora sa na zadné kolesá sedanu prenáša prostredníctvom osemstupňovej prevodovky Steptronic, ktorá je súčasťou štandardnej výbavy. Keďže je elektrický motor umiestnený pred prevodovkou, prevodové pomery je možné využívať aj počas jazdy na čisto elektrický pohon. Vďaka tomu nie je nutný hydrodynamický menič, čím sa čiastočne kompenzuje zvýšenie hmotnosti v dôsledku osadenia druhej pohonnej jednotky.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 14

Prevádzková stratégia pohonnej jednotky využíva funkciu neustáleho zvyšovania výkonu pomocou elektrickej energie. Elektrický motor pridáva k ťahu spaľovacieho motora krútiaci moment 100 Nm, pričom v závislosti od polohy plynového pedála dokáže krátkodobo poskytnúť krútiaci moment až 250 Nm. Počas jazdy tak umožňuje mimoriadne silný a súvislý nárast ťahu pripomínajúci dojem zo spaľovacích motorov s veľkým objemom. Neustále máte k dispozícii dostatočnú výkonovú rezervu a môžete sa spokojne oddávať pôžitku z príjemnej jazdy na špičkovej úrovni. Predbiehanie tak zvládnete citeľne rýchlejšie, pričom BMW 330e ponúka vzrušujúci pocit radosti z jazdy na všetkých typoch ciest.

Vysokonapäťová batéria tvorená lítium-iónovými článkami je uložená pod batožinovým priestorom, pričom je vybavená efektívnym chladením s prúdením kvapaliny precízne integrovaným systémom. Má celkovú kapacitu 7,6 kWh, čo je dosť na zabezpečenie dojazdu zhruba 40 kilometrov čisto na elektrický pohon bez produkcie miestnych emisií –BMW 330e je tak dokonalou voľbou na jazdu po meste a každodenné dochádzanie. Kým BMW 330e parkuje, môžete jeho batériu nabíjať buď z bežnej domácej elektrickej zásuvky, alebo pomocou nabíjacej stanice BMW i Wallbox. Stanicou BMW i Wallbox (nabíjací výkon: 3,7 kW) prázdnu batériu úplne nabijete už za dve hodiny a 15 minút. Ak máte k dispozícii iba domácu elektrickú zásuvku, tento proces trvá tri hodiny a 15 minút.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 03

Vďaka dokonalej integrácii vysokonapäťovej batérie pod batožinový priestor zostáva jeho povrch plochý a umožňuje praktické uloženie nákladu aj vďaka možnosti sklopenia zadného operadla deleného v pomere 40:20:40. S objemom batožinového priestoru 370 litrov tak nové BMW 330e ponúka podobné praktické vlastnosti na každodenné používanie ako pri modeli BMW radu 3 Sedan s konvenčným systémom pohonu. Prepracované umiestnenie jednotlivých komponentov elektrického pohonu zároveň vedie k precíznemu rozloženiu hmotnosti – 50 % na prednej a 50 % na zadnej náprave – čo je základným predpokladom dynamických a obratných jazdných vlastností, ktoré ponúkajú všetky modely BMW radu 3.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 04

Technológia BMW eDrive sa prispôsobuje aktuálnej situácii aj podmienkam na ceste pred vami. Okrem Ovládača jazdného zážitku s režimami SPORT, COMFORT a ECO PRO môže vodič kedykoľvek prispôsobiť odozvu systému BMW eDrive aktuálnemu využitiu vozidla pomocou ďalšieho prepínača na stredovej konzole. Ten dáva k dispozícii tri elektrické módy: AUTO eDRIVE, MAX eDRIVE a SAVE BATTERY. Režim AUTO eDRIVE zabezpečuje optimálnu spoluprácu spaľovacieho a elektrického motora pri všetkých podmienkach jazdy, pričom pri čisto elektrickom pohone dosahuje maximálnu rýchlosť do 80 km/h. Tento režim sa aktivuje automaticky ako predvolené nastavenie vždy pri naštartovaní vozidla. V režime MAX eDRIVE jazdí BMW 330e výlučne na elektrickú energiu, pričom naplno využíva výkon elektrického pohonného systému. Umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť do 120 km/h. Vďaka dojazdu až 40 kilometrov v tomto plne elektrickom režime je BMW 330e ideálnym vozidlom napríklad na jazdu po meste alebo pravidelné dochádzanie, keďže umožňuje mimoriadne efektívne každodenné presuny a zároveň berie ohľad na životné prostredie. Spaľovací motor je však neustále pripravený sa zapojiť pri každom stlačení plynového pedála za príslušnú aktivačnú úroveň, keď potrebujete zvýšiť výkon – napríklad pri predbiehaní. Režim SAVE BATTERY umožňuje cielene šetriť energiu batérie a prípadne ju opäť nabiť, ak úroveň nabitia klesne pod 50 %. Túto energiu je následne možné uplatniť pri čisto elektricky poháňanej jazde, napríklad ak časť trasy vedie ulicami mesta.

Technológia BMW ConnectedDrive vzájomne spolupracuje s navigačným systémom, aby umožnila ešte optimálnejšie využitie dostupnej elektrickej energie. Pri jej využití systém vodičovi pomáha prostredníctvom aktívneho manažmentu energie, pričom vypočítava stratégiu pohonu podľa štýlu jazdy a profilu trasy – zaručuje tak najefektívnejšie možné využitie pohonu typu plug-in hybrid. Systém prispôsobuje stratégiu pohonu celkovému profilu trasy. Vozidlo tak napríklad využíva plne elektrický pohon v uliciach mesta a elektrickú energiu zapája aj pri jazde do kopca, aby mohlo kompletne využiť potenciál rekuperácie energie pri následnej jazde z kopca. BMW 330e je tak dokonalo pripravené na jazdu bez produkcie miestnych emisií, ako aj na mimoriadne efektívne prekonávanie väčších vzdialeností s menším vplyvom na životné prostredie. Rovnako ako všetky modely BMW radu 3, aj BMW 330e ponúka pohodlný a štýlový interiér s piatimi miestami na sedenie, praktickými detailmi a ergonomickou koncepciou prevádzky typickou pre značku BMW. Navyše, už v štandardnej výbave BMW 330e nájdete systém nezávislého vykurovania a chladenia (výkon: 5 kW). Tieto funkcie je možné aktivovať tlačidlom na kľúči od vozidla alebo predprogramovať pomocou dvojtýždňového časovača v ovládacom systéme iDrive alebo v smartfónovej aplikácii BMW ConnectedDrive. Podrobnosti sa zobrazujú priamo na displeji systému iDrive.

* Podrobnejšie informácie o oficiálnych hodnotách spotreby paliva, emisiách CO2 a spotrebe elektrickej energie nových osobných automobilov nájdete v smernici „Leitfaden über Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen“ (Smernica o spotrebe paliva, emisiách CO2 a spotrebe elektrickej energie nových osobných automobilov), ktorú získate u každého predajcu, na adrese Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen, Deutschland a na internetovej adrese http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.html – vo forme súboru PDF(2,7 MB).

Hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú stanovené podľa európskeho skúšobného cyklu. Môžu sa líšiť v závislosti od použitej veľkosti diskov kolies, pneumatík a doplnkovej výbavy vo vozidle.

BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 01 BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 08 BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 09 BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 10 BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 11 BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 13 BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 17 BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 18 BMW eDrive hybrid electric elektrický pohon i8 i3 40e 330e 740e 225xe CO2 19

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *