Toyota a jej pokročilý vývoj

Pozor! Chodec

Japonský výrobca áut Toyota, známych ako najspoľahlivejšie, pracuje už na ďalšej ochrane chodcov.
Doterajšia ochrana chodcov, hlavne v luxusnejších modeloch automobilky Toyota a to v Lexus-och, zahŕňala iba akýsi radar pred chladičom a v prípade že do cesty vbehol chodec, auto zabrzdilo.
Nový systém bude mať odporný, pardon, odborný názov PSC (nie ale ako naše pé-es-čé). To je v preklade a bez skratiek “predkolízny systém”. Tento bude okrem bŕzd zasahovať aj do riadenia. Prepočíta trasu, po ktorej sa ženie chodec, zabrzdí a pri tom vytočí kolesá tak, aby  auto nezasiahlo potenciálnu obeť.Pedestrian_Avoidance_Steer_Assist_Overview_Web_SK

Celý systém by mal byť v modeloch 2015, teda očakávame, že bude predstavený ako plne funkčný už budúci rok na jeseň.

Som lenivý na šoférovanie

AHDA bude názov ďalšieho systému. Ten znamená “zautomatizovaný asistent riadenia na diaľnici”. Čo bude robiť si povieme nižšie, pretože asistent sa bude skladať z dvoch pomocníkov.
Prvý bude spolupracujúci – adaptívny tempomat. Proti doterajšiemu adaptívnemu tempomatu bude využívať iné “pracovné prostredie”. Predtým to boli radary s milimetrovými vlnami, tie sa odrážali od vozidiel pred vami a vracali sa späť do vášho radaru, aby mohol upraviť vašu rýchlosť. Teraz to bude celý komunikačný systém založený na frekvencii 700MHz z auta do auta. Systém bude snímať akceleráciu a brzdenie v riadiacej jednotke vozidla pred vami. To výrazne zníži reakčné časy a zvýši bezpečnosť aj a presnosť.
Druhý pomocník bude Toyotky a Lexusy držať medzi čiarami na ceste. Na to využije viacero súčiastok. Konkrétne vysokovýkonnú kameru, radar s milimetrovými vlnami a kontrolný program. Všetko ako čítate bude zasahovať do riadenia kolies, krútiaceho momentu a brzdnej sily a tým vás bude držať v správnej stope.Advanced_Active_Safety_Research_Vehicle_Web

Prirodzene sa všetko skúša a detailne dokumentuje, aby nedošlo ku chybe v praxi. Ale  či ku nej skutočne nedôjde, to sa nechajme prekvapiť.

Autor: Vladislav Baniari; Zdroj + foto: Toyota Motor Corporation

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *