Tretie podujatie ESX CUP-u v Širokom diktoval Sebastián Tököly

Široké 18.6.2017:  Tretie podujatie ESX CUP-u a zároveň tretie podujatie seriálu Slovenského pohára sa odohralo pod organizátorskou taktovkou Cross teamu Široké.  Skvelé počasie, množstvo divákov a 167 jazdcov bolo v Širokom zárukou kvalitných pretekov. Nechýbali ani atrakcie ako napríklad fotenie sa s dakarským špeciálom Števa Svitka, prelety ponad trať vo vrtuľníku, či súťaž v jazde na zadnom kolese do strmého výjazdu. Vrelo to u divákov aj na plných rampách. Nikto si netrúfol na odvážne tempo najrýchlejšieho jazdca, Sebastiána Tökölyho (MX2), ktorý bol vždy na čele absolútneho poradia.

Holeshot kings: (najlepší štartéri podujatia)

1.jazda 2.jazda
Spoločné rozjazdy MX OPEN, MX2, MX2 Junior, MXjun.125 Tomáš Ondria Jaroslav Antalič
Spoločné rozjazdy MX 65, MX 85, Stanislav Kopták Jákob Krisóf
MX LADY Mária Klimčíková Mária Klimčíková
MX2 Hobby Pavol Gorek Matúš Kukla
Spoločné rozjazdy MX4, MX4+, Twinshock Róbert Flendrovský Janko Uličný
MX1 Hobby Milan Tekeľ Milan Tekeľ

Spoločné rozjazdy MX OPEN, MX2, MX2 Junior, MXjun.125

Štyri kategórie naplnili štartovaciu rampu, z ktorej najrýchlejšie vyletel v ústrety strmému výjazdu hneď po štarte do prvej zákruty Tomáš Ondria z Víťaza. Trať v Širokom mu je blízka a to dokázal aj výborným štartom s holeshotom, za ktorý si odniesol finančnú prémiu od promotéra ESX media, tričko od 3b a motokozmetiku od Motomixu. Tempo však neudržal a skončil na 4. mieste v MX OPEN. V druhej jazde holeshot získal Jaroslav Antalič, víťaz kategórie MX OPEN. Štefan Svitko sa taktiež zapájal do súbojov o prvenstvo, avšak len v prvej finálovej jazde, ktorú vyhral. V druhej odstúpil kvôli defektu a stupienok víťazov mu ušiel úplne. V MX OPEN Zvíťazil Antalič pred druhým Martinom Tóthom a tretím Markom Palom.

Fantastické rýchle jazdy predvádzal MX2-kový jazdec, Sebastián Tököly, ktorý okrem dvoch víťazstiev vo finálových jazdách sa nenechal predbehnúť ani absolútne a bol vždy na čele celého pelotónu. Radoslav Matula obsadil druhé a Kamil Kvasnička tretie miest v kategórii MX2.

Juniorské kategórie vyzerali nasledovne. Lídrom medzi MX JUN 125 bol Samuel Struk a MX2 Junior zasa Jaroslav Dubóczi.

Spoločné rozjazdy MX65, MX85

Najmladší účastníci motocrossu v Širokom si nič nedarovali zadarmo. Stankovi Koptákovi vyšiel výborne prvý štart, kde dal holeshot, no svoju výhodu nezúročil a skončil mimo pódia, na 4. mieste. Tretie miesto v MX 85-ke patrilo Patrikovi Imrichovi, druhé Krisztiánovi Vincze Dóka a zvíťazil maďarský jazdec, Jakob Kristóf.  Pódium MX 65-ky patrilo Máriovi Hadovi na treťom, Čechovi Zimekovi Přemyslovi na druhom a Jarkovi Katriňákovi na prvom mieste.

MX LADY

Dievčenská kategória sa opäť tešila hojnej účasti desiatich dievčat, a preto dostali privilégium mať aj vlastný štart. Tým pádom sa z odmien za holeshoty mohla tešiť najlepšia štartérka v oboch jazdách, Mária Klimčíková. Tak ako na doteraz každých pretekoch ESX Cup-u, jej najväčšou rivalkou bola Anna Piarová. Tá však nedokázala Máriu predbehnúť a skončila druhá. Treťou bola Laura Smoľarová.

MX2 Hobby

V najpočetnejšej kategórii podujatia, MX2 Hobby, si hloleshoty rozdelili Gorek Kuklom. Ani jeden z nich nepremenil šancu po štarte na pódiové umiestnenie. Tretie miesto si vzal Silvester Lipjanec, druhé Matej Penták a suverénny víťaz bol Tomáš Ballo.

Spoločné rozjazdy MX4, MX4+, Twinshock

Motocross v Širokom píše svoju históriu už od 50tych rokov a vyrástli tu takí majstri ako Ladislav Katriňák či Jozef Drozda. Mnohí z veteránskych kategórii si ich pamätajú a radi sa na trať v Širokom vracajú. Výborný štart mal Róbert Flendrovský, no o prvé miesto sa zvádzali súboje medzi inými pánmi, Zoltánom Vörösom a Ukrajincom Shelestayom Konstantinom.  Keďže druhá jazda je rozhodujúca, a v nej vyhral Vörös, miesto najvyššie na pódiu pre MX4 patrilo jemu. Druhý bol teda Shelestay a tretí Flendrovský.

O dekádu starší páni v kategórii MX4+ mali nastolený klasický súboj dvoch titanov: Uličný verzus Pipich. Peter Pipich vyhral prvú finálovú jazdu,  Jankovi Uličnému sa však podarilo dať v druhej jazde holeshot a túto výhodu zúročil na prvenstvo v cieli. Stupienok víťazov MX4+ nakoniec patril Uličnému pred Pipichom  a tretím Petrom Faltanim.

Kategóriu Twinshock si už tradične podmanil Miroslav Marônek na Čzete.

MX1 Hobby

Od začiatku sezóny dominuje kategórii MX1 Hobby jedno meno: Samuel Sedlák. Ani v Širokom nepreťal šnúru svojich víťazstiev. Holeshoty mu síce vyfúkol výborný štartér Milan Tekeľ, no obidve rozjazdy vyhral s prehľadom. Do cieľa za ním dorazili Radovan Bernát na druhom a Miloš Sekerák na treťom mieste.

Ďalšie podujatie – 6.8.2017 Hraň – Sírnik

Zemplínsku pohostinnosť a krásnu trať s výhľadom široko-ďaleko si vychutnáte, ak prídete v nedeľu, 6.8 na kopec medzi obcami Hraň a Sírnik.  MX Team ESTRI Hraň sa už teraz pripravuje, aby Vám priniesol po dlhšej letnej pauze skvelý motocross. Tešíme sa na Vás.

Autor článku: Radka Kovaľ Mazáková

Autor foto: Róber „Rouby“ Roľa