Volvo FH LNG a Volvo FM LNG . Rovnaký výkon, nižšie emisie

Spoločnosť Volvo Trucks predstavuje ťažké nákladné vozidlá spĺňajúce požiadavky normy Euro 6 s pohonom na skvapalnený zemný plyn alebo bioplyn. Nové ťažké nákladné vozidlá ponúkajú rovnaký výkon, jazdné vlastnosti a spotrebu paliva ako modely Volvo poháňané naftou . Nové modely navyše produkujú o 20 až 100 % menej emisií CO2 v porovnaní s naftou, v závislosti od výberu paliva. Nové vozidlá Volvo FH LNG a Volvo FM LNG sú k dispozícii s výkonom 420 alebo 460 hp koní, pre regionálne aj diaľkové operácie.

„Vďaka našim novým nákladným vozidlám s pohonom na skvapalnený zemný plyn alebo bioplyn môžeme ponúknuť alternatívne riešenie s malým dopadom na klímu, ktoré navyše spĺňa vysoké požiadavky na výkon, úsporu paliva a prevádzkový dojazd. To je kombinácia, ktorú požadujú naši zákazníci v regionálnej a diaľkovej doprave,” dodáva Lars Mårtensson, riaditeľ oddelenia Životné prostredie a inovácie spoločnosti Volvo Trucks.

Volvo FH LNG a Volvo FM LNG

Vozidlá Volvo FH LNG a Volvo FM LNG sú namiesto Ottovho motoru, ktorý je tradičným riešením pre vozidlá na zemný plyn, poháňané plynovými motormi s využitím technológie vznetového motora. To znamená, že dopravca, ktorý si zvolí pohon na zemný plyn, nemusí robiť ústupky v oblasti jazdných vlastností, úspory paliva alebo spoľahlivosti. Plynový motor Volvo s výkonom 460 koní ponúka maximálny krútiaci moment 2 300 Nm, zatiaľ čo verzia s výkonom 420 koní má krútiaci moment 2 100 Nm. Presne ako u rovnocenných vznetových motorov Volvo. Úspora paliva je navyše na rovnakej úrovni ako u vznetových motorov Volvo, ale o 15 až 25 percent nižšia než bežné plynové motory.

Ako palivo sa používa zemný plyn v skvapalnenej podobe (LNG) alebo bioplyn, známy tiež ako bio-LNG. Obidve palivá obsahujú metán. Pri použití bioplynu sa klimatická stopa môže znížiť až o 100 percent, v prípade použitia zemného plynu sa zníži o 20 percent. Vzťahuje sa to na emisie (známe ako „od nádrže po kolesá”), ktoré vznikajú počas používani vozidla.

V záujme dosiahnutia maximálneho jazdného dojazdu sa nádrže naplnia LNG, ktorý sa uskladňuje pod tlakom 4 až 10 barov a pri teplote -140 až -125 °C. Najväčší variant palivovej nádrže obsahuje dostatok LNG na vzdialenosť až do 1 000 km . Natankovanie zaberie približne rovnaký čas ako doplnenie nádrže naftou. Palivo sa počas jazdy zahrieva, tlakuje a premieňa na plyn predtým, ako sa vstrekuje do motora. V momente vstreku sa pridáva malé množstvo nafty s cieľom vznietiť plyn. Na zníženie emisií CO2 o 100 % je potrebné, aby sa fosílna nafta nahradila HVO (hydrogenovanými rastlinnými olejmi ) a kombinovaným bio-LNG .

ťahač kamion nákladné auto truck zemný plyn bio plyn LNG  

Volvo Truckspracuje na infraštruktúre LNG

Spoločnosť Volvo Trucks spolupracuje s dodávateľmi plynu a zákazníkmi na vývoji rozšírenia infraštruktúry LNG v Európe. Tento vývoj si získal politickú podporu v mnohých krajinách, ako aj zo strany EÚ. Akčné balíky Európskej komisie a členských štátov na zabezpečenie dlhodobého zásobovania energiou v Európe obsahujú aj stratégiu na rozšírenie infraštruktúry pre LNG.

„Zemný plyn ponúka jasné výhody z hľadiska klímy, v mnohých krajinách má konkurenčnú cenu a jeho rezervy sú dostatočné na odôvodnenie využívania vo veľkom rozsahu. Vďaka nášmu zameraniu na vozidlá LNG vytvárame pre našich zákazníkov nové predpoklady na riadenie palivovo a nákladovo efektívnych operácií. Zároveň umožňujeme zníženie klimatického dopadu z prevádzky ťažkých nákladných vozidiel,” vysvetľuje Lars Mårtensson.

Predaj vozidiel Volvo FM LNG a Volvo FH LNG sa spustí v priebehu roka 2018.

Údaje o vozidlách Volvo FH LNG a Volvo FM LNG

  • Dostupné verzie: Ťahače (4×2, 6×2, 6×4) a podvozky určené na dostavbu (4×2, 6×2, 6×4) s celkovou hmotnosťou súpravy do 64 ton určené na regionálne a diaľkové operácie.
  • Motor: Volvo G13C Euro 6. Jednoradový, šesťvalcový, 13-litrový motor s technológiou common rail a vstrekovačmi na plyn a naftu. Dostupné výkonové úrovne 420k/2 100 Nm a 460k/2300 Nm.
  • Prevodovka: Volvo I-Shift.
  • Palivové nádrže: Dostupné pre 115 kg (275 l), 155 kg (375 l) alebo 205 kg (495 l) LNG v prevádzkovom dosahu do 1 000 km. Montuje sa aj malá nádrž na naftu.
  • Dodatočná úprava výfukových plynov: SCR a filter pevných častíc.
  • Vozidlá Volvo FH LNG a Volvo FM LNG majú typové schválenie celého vozidla a sú certifikované podľa európskej normy ECE R110

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *