Do rúk sa mi dostalo nové Clio Grandtoru 1.2 16V (75 poníkov). Niekto by povedal “veď je zmenená iba predná maska a kufor”. To je ale iba na prvý očný kontakt a aj to iba pre neznalcov.
Keď som už mal tento automobil k dispozicii, pozrel som sa mu na “koreň”. Voči predchádzajúcemu modelu konštruktéri vypracovali kompletne nové výkresy pre: podovozok, šasi, interiér, prístrojovku, motory, atď., atď., atď. Keby som to mal všetko vymenovať, článok ani nezverejním.
Poďme sa teda spoločne pozrieť čo tieto zmeny priniesli.
Pri fotení som si všimol mnoho detailov, ktorým venovali vo fabrike pozornosť. Nové Clio vyzerá ako keby ho navrhovali talianskí dizajnéri, ktorí vždy dokázali dať autu niečo viac ako len krivky. Už to nie je len suché auto na jeden účel. Určite bude oslovená aj mladšia generácia, ktorá si potrpí na smerové svetlá v spätných zrkadlách, na LED denné svietenie, ktoré sa zapína automaticky, na rôzne okrasné chrómové a čierne plastové lišty po celom aute. Zvýraznené predné svetlomety v prednej maske, kde už ale nie je taká nápadná mriežka chladiča. A pri tom všetkom mu praktickosť nebola odobratá, ba naopak. Napríklad klučky na zadných dverách sú z čierneho plastu. Jednak si ich hneď nevšimnete ako rušivý element, ale hlavne malé ratolesti pri otváraní dverí nedoškriabu lak.
Interiéru zase dominuje veľký dotykový displej s rádiom a navigáciou (v testovanej verzii), ktorý vytvoril miesto pre odkladací priestor pred spolujazdcom, ale aj napravo od vodiča. Zvyšné ovládače (kúrenie, klíma, svetlá, smerovky, ovládanie rádia, poprípade handsfree) ostali na pôvodných miestach. Zmenil sa však systém štartovania na jedno tlačidlo “START/STOP” ktoré je pred radiacou pákou. Stláča sa bez problémov, nemusíte napodobňovať hru twister a pri tom ešte zvádzať boje s radiacou pákou. Keď už som pri radiacej páke, spomeniem aj tempomat. Tlačidlo tempomatu sa nachádza práve pri tejto páke a rýchlosť zvyšujete, alebo znižujete ovládačom na volante. A samotné “budíky” sa mi zapáčili najviac. Na elektrických displejoch máte prehľad o stave vozidla a o rýchlosti a klasické ručičky vám ukážu kde až nemáte vytáčať motor, pretože obsah nádrže sa bude nadmieru zmenšovať. Za interiér ma Clio u mňa obdiv, až na dotykový displej, ktorému musíte počas jazdy venovať viacej pozornosti ako samotnej jazde. S týmto trendom ale neprišiel len Renault. Už nám neostáva nič iné, len si na to zvyknúť.
Nastupovanie je normálne, nešpiníte topánkami okolité plasty a pokiaľ budete vzadu viesť niekoho väčšieho ako len malých nezriadencov, budete si musieť predné sedačky posunúť o niečo bližšie ku motoru. Nie je to ale nič hrozné a u auta týchto rozmerov s takým niečím počíta každý majiteľ. Jazda je príjemná, podvozok sa nespráva agresívne ako u superšportu a nedáva najavo každý hrboľ na ceste. Sedačky netlačili, ale na dlhé trate by som siahol predsa len po vyššej triede auta práve kôli pohodliu sedenia. Prevodové stupne išli radiť ľahko až po najvyššiu päťku. Benzínový motor netrpel slabým výkonom s dvomi osobami vo vnútri. Ťahal pekne odspodu a hlavne potichu. Neviem si však predstaviť čo takéto nízkoobjemové motory robia pri ťahaní prívesného vozíka. Kombinovaná spotreba deklarovaná výrobcom je 5,5l/100km. Tá sa ale samozrejme mení v závislosti od (ne)šikovnosti vodiča a od podmienok na cestách, prevažne k horšiemu.
Vždy som mal slabosť pre dlhé-kombi verzie automobilov. Fascinuje ma na nich objem batožinového priestoru. V tomto dlhom modeli je 443l, po sklopení zadných sedačiek 1380l a po sklopení spolujazdcovej sedačky môžete prevážať v kľude aj plastové rúry o dĺžke až 248 cm.
V kufri som ale nenašiel rezervu. Tá sa nachádza pod kufrom a pri jej použití sa určite zašpiníte. Neviem si celkom predstaviť ako by sa žena, odchádzajúca z práce a ponáhľajúca sa po malé deti do škôlky, mala v prípade defektu zohýnať pod auto a študovať ako vybrať náhradné koleso.
Takmer každá verzia je vybavená asistentom rozjazdu do kopca, tempomatom s obmedzovačom rýchlosti, ESP, trakčnou kontrolou, asistentom núdzového brzdenia a posilňovačom riadenia s premenlivým účinkom.
Na výber je z benzínových:
1.2 l – 54 kW (75 k) pri 5500 ot./min., 107 Nm pri 4250 ot./min.
0.9 TCe – 66 kW (90 k) pri 5250 ot./min., 135 Nm pri 2500 ot./min.
a naftových agregátov:
1.5 dCi – 55 kW (75 k) pri 4000 ot./min., 200 Nm pri 1750 ot./min.
1.5 dCi – 66 kW (90 k) pri 4000 ot./min., 220 Nm pri 1750 ot./min.
Podčiarknuté, spočítané: auto je za cenu 12.000€ (testovaná verzia) v niektorých
prípadoch stále riešené lacnejšie ako by sa naň patrilo, ale v globále sa v
Renaulte potrápili a snažili sa vytvoriť praktické auto na každodennú jazdu do
práce, mesta a na víkendové dovolenky, čo sa im aj podarilo.
Za požičanie auta chcem poďakovať
AUTO MARKET, a.s.
Košická 1601, 010 01 Žilina 1
Predaj nových vozidiel: 041/5411012,14,15 0915/713217, 0918/497038, 0915/713239
http://www.renault-automarket.sk/renault/
kde som sa stretol s maximálnou ochotou a ústretovosťou
Autor: Vladislav Baniari
Korekcia a spoluautor: Stanislav Frivaldský