Spoločnosť Volvo Car Group vyvinula revolučný koncept ľahkých konštrukčných prvkov pre skladovanie energie , ktorá by mohla zlepšiť spotrebu energie budúcich elektrifikovaných vozidiel. Materiál , ktorý sa skladá z uhlíkových vlákien , nano – batérie a super – kondenzátory, ponúka ľahšie skladovanie energie , ktoré vyžaduje menej miesta v aute. Táto technológia môže byť použitá na hociktorom dieli karosérie. Ak by bola táto technológia použitá na celej karosérii, vedela by znížiť hmotnosť auta o 10-15 % oproti konvenčnej oceľovej karosérii.
Projekt je financovaný v rámci európskeho výskumného projektu EÚ , vrátane akademického vedenia Imperial College v Londýne spolu s ôsmimi ďalšími významnými účastníkmi . Projektu sa zúčastnilo Volvo ako jediný výrobca automobilov . Výskumný projekt sa konal 3,5 roka a dospel k výrobe karosárskych panelov vo Volve S80.
Odpoveď Volvo našlo v kombinácii uhlíkových vlákien a polymérnej živice , ktoré spolu vytvárajú veľmi pokročilý nanomateriál a štrukturálne super kondenzátory . Zosilnené uhlíkové vlákna ‘napchali’ a vytvarovali tak, aby sa nová batéria zmestila okolo vozidla rámu, ako sú výplne dverí, veka batožinového priestoru a blatníkov kolies. Týmto riešením ušetrili veľa miesta oproti štandardným Li-ion batériám. Super kondenzátory sú integrované tesne pod povrchom laminátovej vrstvy. Táto technológia umožňuje uchovávať a dobíjať elektrickú energiu.
Materiál sa dobíja s použitím rekuperácie brzdnej sily* alebo klasicky zo zásuvky na 220 V. Zásuvka potom prenesie energiu do elektrického motora, ktorý je vybitý a následne sa využíva po celom vozidle. Technológia tiež preukázala rýchlejšie dobíjanie oproti konvenčným batériám, materiál je pevný a pružný. Karbónova vzpera ukrytá pod kapotou Volva S80 dokáže nahradiť tradičný akumulátor systému start-stop a okrem toho sa ušetrí až 50% hmotnosti tradičného akumulátora.
*Rekuperácia brzdnej sily: Je to premena kinetickej energie vozidla na inú formu energie (v našom prípade premena na elektrickú energiu). Ak automobilom začnete brzdiť, zapne sa generátor, ktorý premieňa kinetickú energiu na energiu elektrickú a ukladá ju v akumulátoroch. Len čo batérie doplnia svoju kapacitu, generátor sa od motora odpojí. To znižuje jeho emisie, spotrebu a odpadá aj nutnosť motora dobíjať akumulátor.
Autor: Stanislav Frivaldský, Zdroj+Foto: Volvo