Pokračujúci výskum spoločnosti Volvo Cars v oblasti autonómneho riadenia potvrdil to, čo všetci vieme – že každodenné dochádzanie nám berie radosť z jazdy. Práve počas dochádzania a ciest po diaľnici na dlhé vzdialenosti sú ľudia najochotnejší zveriť šoférovanie samotnému vozidlu.
Spoločnosť Volvo preto vyvinula Koncept 26, pomenovaný podľa priemerného denného času dochádzania do zamestnania na úrovni 26 minút – času, ktorý by sa dal stráviť niečím zmysluplnejším než sedením za volantom v zápche. Spoločnosť Volvo sa preto vydala na cestu navrátenia výberu a slobody späť k vodičovi, ktorý si bude môcť vychutnať zážitok z jazdy vtedy, keď bude chcieť. Ak sa vodič rozhodne robiť niečo iné, riadenie môže zveriť vozidlu.
Jazdite, vytvárajte, relaxujte
„Je to všetko o ľuďoch. Náš výskum jasne preukázal, že ak by bola k dispozícii plne autonómna jazda, niektorí ľudia by využili čas strávený dochádzaním kreatívne, zatiaľ čo iní by sa rozhodli len sedieť a odpočívať, sledovať on-line médiá alebo počúvať hudbu. S autonómnou jazdou bude toto všetko možné. Vystihuje to Koncept 26, ktorý znova predstavuje zážitok jazdy vo vozidle,“ povedal Robin Page, viceprezident interiérového dizajnu spoločnosti Volvo Cars.
Koncept 26 vychádza z úplne novej patentovanej konštrukcie sedadiel, ktoré vo fáze transformácie aktívne usadia vodiča do jedného z troch režimov: „Drive“ (jazda), „Create“ (tvorba) alebo „Relax“. Tieto tri režimy konceptu vytvárajú novú inovačnú platformu autonómnej jazdy, ktorá sa postupne môže prispôsobiť novým potrebám a technológiám.
Keď sa vodič rozhodne zveriť riadenie vozidlu, volant sa zatiahne, sedadlo sa sklopí a z palubnej dosky sa vysunie veľký displej, ktorý umožňuje vodičovi stráviť čas podľa želania. V Koncepte 26 je potrebné radikálne zmeniť základnú konštrukciu interiéru automobilov a vytvoriť priestor, ktorý možno používať podľa želania vodiča/spolujazdca.
Koncept 26 prináša do vozidla nový súbor možností – od zábavy po poskytovanie služieb a viac – pomocou technológií, ktoré sú dnes prirodzenou súčasťou nášho každodenného života. Taktiež to signalizuje obrovský potenciál pre nové obchodné príležitosti a spoluprácu v oblasti moderných technológií, ktoré prinesie autonómna jazda.
„Išli sme až na samý kraj, aby sme pochopili výzvy a príležitosti, ktoré v najbližších rokoch prinesú ľuďom autonómne vozidlá. Náš flexibilný prístup ku konštrukcii a dizajnu, ktorý nám umožnila naša nová architektúra SPA (Scalable Product Architecture), znamená, že koncept vieme jednoducho premeniť na realitu,“ povedal Dr. Peter Mertens, senior viceprezident pre výskum a vývoj v spoločnosti Volvo Car Group.
Blízka budúcnosť autonómneho jazdenia
Prebiehajúci výskumný projekt spoločnosti Volvo Cars s názvom Drive Me je ďalším dôkazom, že Volvo je lídrom v technológii autonómneho jazdenia, pričom pevne stavia na svojich základoch bezpečnosti. V rámci projektu bude v roku 2017 v švédskom Göteborgu jazdiť veľká flotila plne autonómnych automobilov u skutočných zákazníkov.
„Spoločnosť Volvo Cars je jednou z prvých, ktorá sa zamerala na tému autonómne jazdiacich vozidiel a zodpovednosti. Pevne veríme, že automobilky by mali prijať plnú zodpovednosť za vozidlá, ktoré jazdia v plne autonómnom režime. Ak výrobca neprevezme zodpovednosť, jasne dokazuje, že si nie je istí o svojej technológii autonómnej jazdy,“ povedal Dr. Peter Mertens.
Zdroj+foto: Volvo Cars