Jaguar priniesol na trh v roku 2012 nečakaný typ automobilu – kombi. Ubehli dva roky a automobilka z Anglicka predstavuje jeho podráždenú verziu s motorom V8 a 550 konskými silami.
550 koní v Jaguar XFR-S SPORTBRAKE
Poznáte to, odveziete deti do školy, manželku do roboty a ešte pre odvezením samého seba do roboty si skočíte na okruh trochu sa uvoľniť. Že nie? To bude tým, že neexistuje mnoho agresívnych kombi-automobilov.
Jaguar preto prišiel s myšlienkou vytvoriť športovo ladený, navonok nenápadný van pre rodinu a tatka.
Výkon
XFR-S SPORTBRAKE (už tretí model z rady R-S) využíva vynovený motor V8, ktorý je prepĺňaný vzduchom vďaka kompresoru. To mu dodáva skrotenú silu 550koní a 680Nm krútiaceho momentu. V spojení s 8-stupňovou prevodovkou s vylepšeným radením Quickshift dokáže plynule akcelerovať na stovku za 4,8s. Akcelerovať môžete ale iba po 300km/h, tam vám to na miesto vašej ženy, ktorú ste už vysadili, zatrhne elektronika.
Motor má medzi svojimi dvomi hlavami s dokopy štyrmi vačkovými hriadeľmi (otvárajúcimi a zatvárajúcimi prívod palivovej zmesi a odvod výfukových plynov) umiestnený kompresor (vyzerajúci asi taktoava s rozstreknutým benzínom a mení sa tak na palivovú zápalnú zmes. Priame vstrekovanie paliva do motora funguje v tomto prípade doslova ako sprej, preto má aj tento systém názov názov je dual independent variable cam timing (DIVCT).
Motor je z vysokotlako-liateho hliníkového bloku a hláv z recyklovaného hliníka. Jeho sanie by nemohlo fungovať bez tak veľkých vstupných otvorov v prednej maske a v dnešnej dobe potrebuje byť saný vzduch aj chladený, na to je zase použitý samostatný chladiaci okruh s kvapalinou.
Nedajte sa však zmiasť. V globále sú toto technológie dnes bežne dostupné a v mnohých automobiloch stredných a vyšších tried aj používané. Ale Jaguar sa s tým rád pochváli.
Výfukové potrubie od motora nie je vedené do jedného tlmiča, ale cez potrubie v už málo výdanom tvare X. To vytvára príjemnú zvukovú kulisu tohto statného motora vychádzajúcu zo štyroch zadných koncoviek.
Prevodovka spolupracuje so senzorom náklonu a v zákrute nedovolí preraďovať na vyšší stupeň preto, aby ste mohli lepšie akcelerovať na výjazde zo zákruty. Potom disponujeme takými maličkosťami, ako aj iné prevodovky, opäť sa však pochválil iba Jaguar: zapípanie pri hrozbe pretočenia motora pri podradení, prispôsobovanie sa jazdnému štýlu spôsobom preraďovania a iné.
Vzhľad
SPORTBRAKE prebral v tomto prípade mnoho prvkov zo Saloon-u, teda kombi od sedanu. Konkrétne veľkú časť tuhšej šasi, aktívny elektronický diferenciál a stabilizačný systém. Prirodzene sa zmenila aj aerodynamika voči klasickému SPORTBRAKE už napríklad aj zmenou podvozku (nižším a tvrdším) čím vytvorilo dojem priebojnejšieho auta. Ďalšia “maličkosť” prebratá zo sedanu sú 20´´ elektróny Varuna.
Nezmyselné čísla ako je výška nad hlavou vzadu sediacich pasažierov (48mm), veľkosť batožinového priestoru (1675l) po sklopení sedačiek (s pomerom 60:40) je v tomto prípade nepodstatné.
Predný spojler (je vyšší a teda siaha až po asfalt) má po stranách a v spodnej časti väčšie chladiace otvory osadené v ráme z uhlíkového vlákna, cez ktoré sa ženie vzduch do motora. Na zníženie hlučnosti, zväčšenie prítlaku a ešte ktovie čoho všetkého pridali konštruktéri z praxe na spodnú hranu vpredu malý splitter.
Na chladenie bŕzd sú po krajoch vytvorené ešte ďalšie vstupné otvory vzduchu. S podobným zmyslom (ako priviezť a odviezť vzduch v správnych partiách) je tvorený aj zvyšok auta: bočné hrany a hlbší zadný spojler. Tento predĺžený nárazník sa v spodnej časti spája s karbónovým difúzorom a má za úlohu znižovať pri vysokých rýchlostiach vztlak (dvíhanie) auta.
Podvozok
Jaguar mal vždy veľmi dobre ladené podvozky asi aj vďaka tomu, že ich chodia testovať na Nürburgring a Nardo. Hlavnou zmenou športového SPORTBRAKE voči neškodnému štandardu je zvýšenie tuhosti podvozku o 30% na oboch nápravách. Stĺpiky boli zmenené za pevnejšie, zadná náprava bola upravená pre športové potreby a brzdy boli doladené na prácu s ABS. Celá zadná časť konštrukcie auta musela byť prepracovaná na tuhšiu z dôvodu lepšieho uloženia auta na zadné tlmiče čo malo za následok zmenu puzdier za tuhšie. Popritom boli zmenené aj ložiská v predných kolesách pre jednoduchšie, ale presnejšie riadenie.
Elektronika sa stará o pripravenosť tlmičov auta v každej situácii 500x za sekundu a vy preto mnohokrát ani nepocítite, že sa jedná iba o zadný náhon.
Jaguar XF R-SPORT alebo verzia pre šetrných
Pre tých, čo pozerajú na spotrebu a tak ďalej a tak ďalej, je tu dieslová verzia akože športového SPORTBRAKE. Motor 2.2 na naftu zo seba vypotí 163koní a 400Nm. Je tak isto v spojení s 8-stupňovým automatom. Karoséria už nemá také aerodynamické prvky ako vyššie spomínaná verzia a taktiež nemá ani taký podvozok. Aj obutie je menšie, iba 17 palcové elektróny. Je to však verzia postačujúca mnohým ľuďom a preto je vybavená aj systémom Stop-Start, ktorý ma šetriť palivo a byť v konečnom dôsledku aj ekologickejší.
Autor: Vladislav Baniari; Zdroj+foto: Jaguar