Audi A4 Avant pod drobnohľadom

Audi je jedna z veľmi mála značiek, ktorá sa snaží svojím priaznivcom-zákazníkom ukázať, čo je pod plechmi a netlačí iba na štandardné marketingové ťahy.

Aerodynamika. Nemyslite si, že sa to osobákov netýka

Prirodzene je na aerodynamiku, teda na prácu s obtekajúcim vzduchom kladený dôraz hlavne v súťažiach, či už sú to autá triedy GT, LMS, alebo DTM. No práve vďaka súťažiam dokázali v Audi naštudovať vplyv vzduchu pri obtekaní a možnosti jeho usmernenia a využitia.

Audi A4 Avant má super nízky súčiniteľ odporu vzduchu, ktorý nájdete pod označením cw, iba 0,26 (bezjednotkové číslo). Je potrebné vedieť, že čím nižšie číslo, tým menší odpor je kladený vzduchu. SUV-čka majú odpor okolo 0,5. Formulu nejdeme rozoberať, to je samostatná jednotka. Autá, ktoré prešli aerodynamickým tunelom majú cw približne 0,3. Mercedes-Benz prelomil túto bariéru práve s guľkou triedy B, s ktorou dosiahli hodnotu 0,25. Čerešničkou na torte je Tatra T77A s cw=0,212.

large_Upside-Down_Audi-A4-Avant_Unterboden_21_9

Problémom je, že auto nemôže mať stále nižší a nižší odpor vzduchu, pretože by nemuselo byť v rýchlostiach nad 110km/h ovládateľné. Vzduch totižto auto aj pritláča na cestu. No takisto nemôže byť tento odpor ani privysoký, pretože osobné auto by malo spotrebu nákladného auta.

Ako sa s tým teda vysporiadali v Audi? Každý poriadny tuner vie, že vzduch prechádzajúci popod auto je obrovským problémom. Také R8 LMS ultra GT3 je odspodu zakryté jednou veľkou platňou, len aby sa vzduch rýchlo popod auto “prešmykol” a o nič nenarážal a nebrzdil. A4 Avant 2015 dostalo do vienka aero-podvozok. Motorový priestor je kompletne uzavretý, kabína je prekrytá plastovou platňou, minispojler pred kolesom a spojler pred nádržou zase riadene vedú vzduchu. Koniec koncov, pozrite si obrázky, aké boli sériové autá a aké súťažné a ich krížením sme dostali nový A4 Avant 2015.

Audi A4 Avant
2015

large_Upside-Down_Audi-A4-Avant_Seitenansicht_21_9 teaser_Upside-Down_Audi-A4-Avant_Unterboden_4_3

 1. Pred-spojler kolesového priestoru (podblatník)
 2. Spojler kolesa
 3. Riadenie a tyč riadenia prednej nápravy
 4. Tlmiaca vaňa
 5. Katalyzátor
 6. Spojler televízneho plechu (pardon, ale netuším o čo sa jedná. Toto je doslovný preklad)
 7. Spojler tunelovej výstuže
 8. Spojler zadného kolesa
 9. Spojler nádrže
 10. Riadenie a hnacia tyč zadnej nápravy
 11. Diferenciál zadnej nápravy
 12. Kryt pružín
 13. Kryt koryta rezervného kolesa
 14. Kryt SCR nádrže
 15. Spojler koryta rezervného kolesa

Audi 80
1972

large_Upside-Down_Audi-80_Seitenansicht_21_9 teaser_Upside-Down_Audi-80_Unterboden_21_9

Audi R8
2015

large_Upside-Down_Audi-R8_Seitenansicht_21_9 large_Upside-Down_Audi-R8_Unterboden_21_9

Audi quattro
1980

large_Upside-Down_Audi-quattro_Seitenansicht_21_9 large_Upside-Down_Audi-quattro_Unterboden_21_9

Audi Rallye quattro A2
1984

large_Upside-Down_Audi-Rallye-quattro-A2_Seitenansicht_21_9 large_Upside-Down_Audi-Rallye-quattro-A2_Unterboden_21_9

Audi R15 TDI
2009

large_Upside-Down_Audi-R15-TDI_Seitenansicht_21_9large_Upside-Down_Audi-R15-TDI_Unterboden_21_9

Aby sme ale neutekali od hlavného hrdinu článku, tak A4 Avant dosahuje nižšiu hlukovú hladinu upraveným obtekaním vzduchu. Žalúzie (alebo klapky, nazvite to ako chcete) na prednej mriežke chladiča sú prednostne zavreté a vzduch sa po nich kĺže na prednú kapotu a ďalej. Ak sa chladiaca kvapalina zohreje nad prípustnú teplotu, otvorí sa spodná časť lamiel (žalúzii, klapiek, …) a umožní tak prietok vzduchu priamo do chladiča. Ak ani to nestačí na odovzdanie tepla od chladiacej kvapaliny, otvorí sa aj horná časť lamiel.
Spojlery kolesového priestoru rozdeľujú vzduch tak, aby časť obtekala kolesá a časť vyšla na karosériu a po nej odtiekla preč. Spätné zrkadlá majú jemné drážky pre zníženie aeroakustiky, teda hluku.

Audi A4 chladič aktívny lamely klapky active frontgrill Audi-A4-Aerodynamic_21_9

A ešte aby som nezavádzal záujemcov a priaznivcov. Audi A4-Limusine (sedan) má ešte nižší súčiniteľ odporu vzduchu, cw=0,23.

Karoséria. Hliník se odstehoval do Audi

Aj napriek väčším rozmerom vážia A4 a A4 Avant menej kilogramov, ako ich predchodcovia. Údajne až 120kg menej celkovo. Základný Avant 1.4 TFSI má na váhe len 1.370kg (bez vodiča, polovodiča a nevodiča). Karoséria stratila 15kg skrz inteligentné využitie zmiešania plastov a ľahkej konštrukcie.

Audi A4 2015 odľahčenie _26-Leichtbau-D_4_3 teaser_01-A4-Avant-Rohbau-Explo_4_3

Nosná priečna konštrukcia šasi pred prístrojovou doskou je z lisovaných profilov z hliníkovej zliatiny a plechov (modrá a červená farba). Predná priečna konštrukcia je obdobne z lisovaných hliníkových profilov. Z hliníka je aj zadná časť kufra (zelená farba). Vlastne u Audi by sme skôr mohli porozmýšľať, čo nie je z hliníkových zliatin, pretože Audi je na hliník špecialistom.
Z ocele je kapotáž, no je vyrábaná studeným pretvárnením, t.j. šupli do obrovského lisu kus plechu a on stláčal plech dovtedy, kým nebol dosiahnutý potrebný tvar (sivá farba). Teplom pretvárnené oceľové časti tvoria iba 17% celej konštrukcie auta a to v chrbtovej časti a v stĺpikoch (fialová farba). Prečo na to Audi chcelo upozorniť? Pretože na tepelné pretvárnenie je potrebné obrovské množstvo energii a na výrobu energii je potrebné doslova oberať prírodu o prírodné zdroje. Škoda len, že ekologicky nemysleli aj keď osádzali motory s falošnými emisiami do predchádzajúcich modelov.

Podvozok a jazdná dynamika

Podvozok bol ladený s dôrazom na väčší komfort, aký ponúkala A4 doteraz. No stále si zachovala jazdnú dynamiku, ktorá prispeje vodičovi k úsmevu na tvári. Riadenie je zložené z 5 častí: volant, predná náprava (2 časti), zadná náprava (2 časti). Jazdná dynamika sa teraz chová podľa vodiča a jeho spôsobu práce s volanom a s plynovým pedálom počas celej jazdy. Audi drive select totiž zahŕňa aj magnetické tlmiče, ktoré menia svoju tuhosť podľa potreby (škoda že je to za príplatok).

Audi A4 zadná náprava -Hinterachse-quattro-sport_21_9

Zadná náprava modelu quattro sport

Audi A4-Vorderachse_21_9

Predná náprava

Audi-A4-quattro_21_9

Toľko nezmyselných slov, aby sme zistili, že Audi má oprávnenú cenovku na svojich autách.

Autor: Ing. Vladislav Baniari; Zdroj+foto: Audi Illustrated

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *