Muc-Off – Motorex starostlivosť o vzduchové filtre

Tento článok nie je sponzorovaný. Má slúžiť iba ako porovnanie produktov pre ten istý účel od dvoch značiek.

Kecy, ktoré môžete preskočiť ale nemusíte

Zatiaľ čo Motorex je v Európe výrazne známy výrobca olejov a chemikálií s tým súvisiacich, so sídlom vo Švajčiarsku, Muc-Off je anglická značka pomaly prenikajúca aj do povedomia európanov.

Donedávna som pre motokrosovú motorku značky KTM používal výhradne Motorex produkty. Z KTM som presedlal na Yamahu a pri hľadaní Yamalube produktov som zistil, že nie všetky produkty sú k dispozícií (podľa všetkého následkom pandémie).

Naďalej som používal Motorex olej do benzínu, Motorex olej na vzduchový filter, Motorex čistič vzduchových filtrov. Vzhľadom na to, že začala na Slovensko prenikať značka Muc-Off a Muc-Off používa aj súkromný top enduro jazdec Jonny Walker a Muc-Off má aj svoj tím v SX (s Justinom Braytonom na čele), dal som šancu skúške ich produktom.

Porovnanie Muc-Off a Motorex oleja vzduchových filtrov

Motorex olej pre vzduchové filtre je zelený (farba nás ale netrápi), značne chemicky nepríjemne zapácha pri aplikácii a nerád ho aplikujem v uzavretom priestore. Je lepivý po nejakej dobe, niekedy stihne ešte stiecť v air-boxe a vyteká z motorky. Účel plní, nestalo sa mi, že by bol prach z vnútornej strany filtra alebo sacieho potrubia.

Muc-Off olej pre vzduchové filtre je červený (opäť absolútne nepodstatné), nezapácha nepríjemne, do minúty po aplikácii lepí. Nakoľko do minúty lepí, nestalo sa, že by stiekol do air-boxu.

Pre mňa sú to dva dostatočné plusy pre Muc-Off.

Skúška

Po tréningu som filter samozrejme čistil, ale zo zvedavosti som pozeral, či sa niekde do vnútra nepredrali viditeľné čiastočky prachu. A vzhľadom na vonkajší stav filtra bolo radostné vidieť zvnútra filter čistý.

Porovnanie Muc-Off a Motorex čističa vzduchových filtrov

Motorex čistič filtrov treba aj podľa návodu aj z praxe nechať pôsobiť na filter 15min. Nikdy však nevyčistil filter úplne od zeleného Motorex oleja ani pri dvoch aplikáciach (spolu cez 30min) a zdĺhavom oplachovaní vo vode. Filter aj po vyschnutí stále jemne lepí. Výrazne pení, keď filter stlačíte a pena nechce klesnúť ani za desiatky minút a je následne problém naliať použitý čistič naspäť do flaše. Samotný oplach je vážne zdĺhavý. Čistič by mal byť podľa informácií ekologciký, ale vzhľadom na to ako zapácha olej a olej aj tak ostáva vo filtry, je to ekologické? – neviem ale nie je mi to sympatické.

Muc-Off čistič filtrov by mal podľa návodu pôsobiť do dvoch minút a stačia dva oplachy. Realita ukázala, že naozaj stačí nechať pôsobiť 1-2min a filter možno hneď oplachovať. Opláchol som filter (však) 4x v čistých vodách a bolo viditeľné, ako zmizli aj pôvodné zelené stopy po Motorex oleji a úplne zmizli červené stopy po Muc-Off oleji. Preto som čistenie opakoval a filter je už takmer bez zelených stôp Motorex oleja. Pri ďalšom opratí určite zmizne úplne.

Muc-Off čistič príjemne vonia, trošku do citrónu. Nepení až tak výrazne a pena rýchlo klesá a dá sa rýchlo naliať naspäť do flaše.

Opäť sú to dva dostatočné dôvody prečo využijem Muc-Off čistič.

Prečo neperiem filter v benzíne alebo technickom benzíne?

Pretože benzín nie je vôbec ekologický, prchá a ja nefetujem, narúša/naleptáva vnútornú štruktúru materiálov filtrov, pričom to začína v mikroskopií a prechádza postupne do makroskopie.

Samozrejme by ma zaujímal aj originál Yamalube olej aj čistič. Ak sa nimi naplnia sklady, rád vyskúšam aj túto značku. Iné značky som neskúšal a nechávam na každého uvážení čo si zakúpi.

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published.