Čo sa v skutočnosti skrýva za logom BMW? Čím všetkým si táto značka musela prejsť? Pozrime sa spoločne ako pretvárali neúspechy na úspechy, budovali svoje sny, vyrábali legendárne autá a motorky.
Beh na dlhú trať
História predchodcu BMW sa začala písať už od roku 1916, kedy sa spojili dve nemecké firmy, Rapp Motorenwerke (motorové závody) a Bayerische Flugzeugwerke (letecké závody), ktoré vlastnil syn vynálezcu benzínového motora, Gustav Otto. O rok neskôr sa spoločnosť premenovala na Bayerische Motoren Werke (Bavorské Motorové Závody) a vtedy sa aj prvý krát objavilo logo BMW.
Zmenu názvu podnietila práve firma Rapp. Bolo to na základe toho, že nie všetky ich motory boli spoľahlivé. Spojením spoločnosti s tak významnou osobou, ktorou bol Gustav Otto dokázali ale mnohé nezdary a problémy odstrániť a začali vyrábať bezchybné produkty, vtedy ešte stále motory (letecké, “kamiónové”, lodné aj motocyklové). Problém bol ale v názve, pretože mnohých zákazníkov odrádzalo práve nie najlepšie meno spoločnosti Rapp. Práve preto, boli skôr nútený k premenovaniu sa, čím vznikla firma, s kvázi čistým menom, no už s výrazne kvalitnými motormi.
Práve s motormi do motocyklov si BMW vybudovala obrovskú základňu, ktorú im narušil zákazník v momente, keď odstúpil od zmluvy a BMW nemalo čo s motormi. Preto sa v roku 1923 rozhodli okolo svojich vlastných motorov (ktoré stáli na sklade) vyrobiť “obal”. “Obalom” nemohlo byť auto, na to nemali licenciu. Mohla ním byť ale motorka a tak aj vykonali.
Koncom 20. rokov tak vyrábali letecké motory a kompletné motocykle. Práve preto si mohli dovoliť rozšíriť svoju výrobu a zakúpiť už bežiacu automobilovú fabriku v Eisenach-u. Spolu s fabrikou, rôznymi zariadeniami a pracovnou silou zakúpili aj licenciu na výrobu vozidla Austin Seven. Neskôr (1930) na jeho platforme vyrobili už svoje prvé BMW auto s označením 3/15 PS (výkon motora 15 konských síl). Toto auto sa dokonca ujalo aj v rámci vlastnej fabriky, kde v ňom vozili diely na výrobu ďalších dielov.
Panuje všeobecný omyl, že biele a modré trojuholníky znaku BMW predstavujú vrtule vo vzduchu. Samotné logo BMW ale vzniklo spojením modro-bielej vlajky Bavorska, štýlu pôvodného loga Rapp Motorenwerke a názvu BMW.
Vrcholy a pády
Spoločnosť si rovnako ako ostatné prešla v 20. storočí mnohými pádmi. Najprv pád v podobe 1. sv. vojny. Nasledoval pomalý rozbeh a aj keď sa zdalo, že bravúrne vyriešili situáciu s neodobratými motocyklovými motormi zákazníkom, tak prišlo prvé zbrojenie, zmena výroby pre potreby 2. sv. vojny. Následne samotná druhá sv. vojna, počas ktorej sa museli zamerať hlavne na výrobu leteckých motorov do vojenských lietadiel. Po ukončení vojny náhle skončila aj výroba leteckých motorov.
Neskôr sa značke opakovala história s motocyklovými motormi a motocyklami, kedy ďalší zákazník odstúpil od zmluvy a dostali sa do krízy. Zachránili sa podpísaním zmluvy s Bavorským štátom na dodávku policajných motocyklov.
V 1955. nemali ľudia stále potrebné financie na kúpu plnohodnotného auta. Aj to boli pozostatky vojny. Nemci tak kúpili licenciu talianskej automobilky na výrobu miniáut. Použili do neho svoj motocyklový motor a vznikla BMW Isetta.
A takto by sa dalo pokračovať ešte ďalej. BMW však vždy našlo spôsob ako prežiť a zachovať svoje dobré meno a dnes sú spoločnosťou, ktorá vlastní BMW autá, BMW motocykle, MINI a dokonca aj Rolls-Royce.
Zamerané na motory, motoriská a turbíny
História najznámejšej a celosvetovo najuznávanejšej 3. rady
Motocykle ako neodmysliteľná časť BMW
Poklady zeme bavorskej
Bez súťaží by nebolo M Power
Proti vetru. Kabriolety a roadstery
Autor: Vladislav Baniari; Podklady: BMW Museum; Foto: Autor
One thought on “Z nebies na cestu. Na ceste za BMW snom”