Mýtus Nürbugring-u

 

Píše sa rok 1925, je leto a do hliny na pozemku pod hradom Nürburg je zapichnuté rýlo… Začali sa práce na 22,8 (teraz 28,3) km dlhom pretekárskom okruhu s názvom Nordschleife, ktorý sa zachoval až do dnes a rovinky a aj zákruty tohto okruhu nútia siahnuť na dno svojich fyzických a psychických síl skúsených jazdcov už niekoľko desaťročí.

Nordshleife (Severná slučka) bola navrhnutá a postavená len za 2 roky, pričom pohltila cca 27 miliónov € a na stavbe sa podielalo viac než (fascinujúcich) 2500 pracovníkov, aby 18. júna 1927 odštartovala premiérové Eifel-preteky motoriek. Bez mála sa prišlo týmto  míľnikom pokochať viac než 85000 divákov.

19.6. toho roku v Eifel-pretekoch zvíťazil Rudolf Caracciola na automobile (Eifel-preteky zahŕňali viacej “disciplín”). Jeho prekvapenie z okruhu bolo sprevádzané radosťou z výhry a o tom dni sa vyjadril takto:  “Keď sme prišli v 1927. na novootvorený Nürburgring, otvárali sme oči. Také niečo sme ešte nezažili. Ležala tu uprostred Eifelových hôr cesta, uzavretá slučka s takmer 180 zákrutami, ktoré boli rozdelené na 22 kilometroch. Stúpania, ktoré brali dych motorom, ale tiež prinášali nevysloviteľne krásne výhlady na krajinu, doliny a dediny.”

 

1.9.1939, deň na ktorý nik nezabudne. Nemecko napadlo Poľsko a začalo tým druhú svetovú vojnu. V 1940 priamym dopadom tejto vojny bol pozastavený pretekársky priemysel a tým aj uzavreté pretekárske dráhy pre verejnosť. Jediní kto mali prístup na trate boli samotní vojaci, ktorí využívali tieto trate na rôzne testy vojnových vozidiel a zariadení. Sedem rokov po nútenej pauze bol okruh znovuotvorený.

A divácky najatraktívnejšie miesto “Zelené peklo” (Grüne Hölle) určite každý pozná. Toto pomenovanie ale pôvodne nebolo myslené úsmevne a s cieľom zvýšiť atrakciu miesta trate. Vyslovil ho Jackie Stewart v 1960 po tom, čo na tomto mieste bolo zapálených mnoho sviečok po tragických nehodách. Po prudkej kritike boli prevádzkovatelia trate nútení zbezpečniť tento prejazd zvodidlami, vodorovnými aj zvyslími značeniami. Táto úprava vystúpila až na 8,7 miliónov €.

           Dnešná Grand-Prix-dráha (o dĺžke štyri a pol kilometra) bola postavená v 1985  kvoli (v predchádzajúcich rokoch) zrušeným závodom F1 .  Od tejto doby sa s pravidelnosťou koná mnoho motoristických súťaží na tomto (už historickom) okruhu.                   

Zaujímavosti mimo text: -1950 začal pravá motoristická eufória v Nemecku na novom podniku Formule 1 -1954 na povojnovej premiére Strieborných šípov bolo 400.000 ohromených divákov -2000 výstavba Mercedes-arény a predĺženie GP sekcie na 5,1 km

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *