Variabilná prevodovka, naftový motor, vynikajúci podvozok, kombinovaná spotreba 5,4l a to všetko v obale nenápadného rodinného auta.
Mnoho otázok
Keď sa povie Subaru, každý si predstaví zúrivé WRX, ktoré trhá pneumatiky v zákrute. Ja som však zaťažený na rodinu (ktorú nemám) a priťahujú ma nenápadné priestranné kombíky, akým je Outback.
Keď ma videli v Outbacku, väčšina sa ma pýtala tie isté veci s prekvapením: “to je stála štvorkolka? To má naftový motor? Čo je boxer? CV – čo?”
Odpoviem pekne po poriadku.
Áno, každé Subaru (okrem Trezie a športového BRZ) má stály pohon 4×4. Ale ak mám byť presný, ani jedno auto nie je 4×4 zo základného dôvodu: nedalo by sa točiť do zákruty, pretože všetky kolesá by sa točili rovnakou rýchlosťou. V reáli to funguje tak, že výrobcovia sa snažia o to, aby zaberalo vždy jedno koleso na každej náprave práve na povrchu s najvyššou adhéziou (priľnavosťou). U niektorých to funguje, u niektorých to nefunguje a potom je tu Subaru Symmetrical AWD. Rokmi a skúsenosťami prepracovaný systém, ktorý nepozná slabinu.
Riadiaca jednotka rozpoznáva povrch, na ktorom najviac zaberá koleso a tam potom posiela najviac krútiaceho momentu z prevodovky. Ak niekde Subaru zlyhá, tak je to pre nevhodné pneumatiky a nie pre svoj jedinečný systém 4×4, čo potvrdzujem priamo na základe testu nového Outbacku, ktorý sme skúšali na motokrosovej trati a aj po vypnutí trakčnej kontroly bolo veľmi ťažké pretočiť kolesá. Potvrdzujem to ale aj zo súkromného testu Outbacku 2011, testu Legacy 2008 a testu Forestera 2012.
(nezávislé zavesenie kolies)
Áno, Subaru vyvíja a predáva motory hnané (dnes tak obľúbenou) naftou. Je však zaujímavé, že v type motora, v ktorom to do dnes ešte nik iný neskúsil. Tu odpovedám na ďalšiu otázku.
Je to naftový boxer motor, čiže plochý motor. Pre tých, ktorý si to stále nevedia predstaviť je to motor s protibežnými piestami, ktorý výrazne znižuje ťažisko auta voči stojatým motorom. Tým zlepšuje celkovú ovládateľnosť auta.
Naftový boxer má objem 2 litre a špička jeho výkonu je pri 3600ot/min konkrétne 110kW/150k.
Prečo sa však oplatí kupovať dieselový motor nie je kvôli jeho spotrebe, ale kvôli jeho vyššiemu krútiacemu momentu, v tomto prípade až 350Nm od 1600 do 2400ot/min. Práve krútiaci moment zabezpečuje ľahké ťahanie vysokej hmotnosti, v podobe samotného auta s posádkou, alebo dokonca aj auta s prívesným vozíkom. Toto všetko zvláda Outback bez zakašlania už v nízkych otáčkach a preto nie je dôvod vytáčať ho. Aj vďaka týmto nízkym otáčkam si udržíte nízku spotrebu paliva.
(uloženie piestov v motore)
(motor v reze)
Spotrebu paliva nerobí ale iba podvozok (koľko kolies je hnaných), vaša (ne)šikovnosť a samotný motor. Na spotrebe sa v obrovskej miere podieľa prevodovka. Nový Outback má novú prevodovku CVT.
Ale poďme po poriadku: CVT – continuously variable transmission je nepretržite premenná prevodovka a pracuje nasledovne:
Lamelová reťaz sa presúva po kužeľoch plynule a nie skokovito po ozubených kolesách, preto motor neskáče s otáčkami hore dole, ale postupne sa jeho otáčky zvyšujú, alebo znižujú. Určite je jazda príjemnejšia a motor nemusí na každom prevodom stupni zaberať odznovu, takže výsledná spotreba je nižšia v prípade neskokovitej prevodovky.
graf automatická stupňovitá prevodovka vs automatická variátorová prevodovka
Pre tých, ktorí ale z nejakého dôvodu majú chuť zasahovať do radenia sa môžu prepnúť do manuálneho módu a preraďovať tak akési stupne roztiahnutia a stiahnutia kužeľov hydrodynamickým režim ktorý ovládajú pádlami na volante. Týchto virtuálnych stupňov je až sedem, no možno príde ešte jemnejší rozstup a stupňov bude 20,30,40 – s CVT sa dajú robiť zázraky.
Do radenia sa dá ale zasiahnuť pádlami aj v automatickom režime, napríklad keď idete dole kopcom a nechcete drať brzdy tak podradíte. Riadiaca jednotka rozpozná, že auto je tlačené dole kopcom a udrží polohu kužeľov na danom stupni. Mnoho krát som využíval pri teste práve tento spôsob, aby som ušetril brzdy.
(prevodoka v reze)
Mne sa podarilo pri teste a pri rozumnej jazde (žiadne odpichy na križovatke) dosiahnuť kombinovanú spotrebu 5,4l na 100km (a takto som pokračoval aj ďalších 300km) čo je pri stálom pohone 4×4 a aj pri rozmeroch a hmotnosti auta veľmi pekné číslo. Experimentálne založeným ľuďom odkazujem: áno, dá sa spraviť ešte nižšia spotreba, ale to už budete zdržiavať plynulosť premávky.
Spotreba na diaľnici sa vyšplhala na 6,2l pri rýchlosti 130km/h.
Trochu života do umierania
Povedali sme si technické fakty. Auto ale nemá na mieste motora vysávač a preto sme ho vyskúšali na letiskovej dráhe. Aj na základe toho, že pri akcelerácii zletel kolegovi mobil z palubnej dosky hodnotím dieselový Outback ako postačujúce auto aj na dynamické jazdenie. Jeho zrýchlenie v manuálnom režime radenia je svižnejšie ako keď ho necháte preraďovať samého.
Po tom čo sme ale nabrali rýchlosť bolo potrebné Outback aj spomaliť. Po niekoľkých pokusoch sa nám (na šťastie) nepodarilo brzdy prehriať a je vidno, že auto je stavané na brzdenie ťahaného prívesu o hmotnosti 1700kg a nebude mať problém ho ubrzdiť.
Pre overenie si kvality bŕzd sme auto nafotili aj termo-fotoaparátom a výsledok si môžete preskúmať nižšie.
(po viacerých šprintoch a brzdeniach)
(bežná prevádzka auta)
Takisto sme kontrolovali prehriate motora ku ktorému nedošlo.
(potrubie chladiacej kvapaliny je v tomto prípade najhorúcejšie, až 79,6°C)
A intercooler, teda chladič vzduchu turbodúchadla odvádzal takisto skvelú prácu (ak mám byť doslovný, tak odvádzal teplo).
Trochu pomaznania
Interiér v Outbacku je priestranný, čo priestranný, je obrovský voči jeho predchodcom. Nebol problém usadiť 1,8m vodiča a za neho 1,9m spolujazdca a všetci sedeli pohodlne, nestiesnene. Batožinový priestor je tak isto bohatý (pre mužský bicykel) a zaplníte ho iba ak máte 3 dcéry, ktoré idú na 5 hodinové nákupy oblečenia. Vždy si nájdete ale ešte kopu odkladacích schránok okolo seba pre vaše osobné potreby: peňaženka, mobil, fotoaparát, kamera, okuliare, doklady a nejaké smeti.
Apropo smeti, v aute sú použité materiály ktoré sa jednoducho ošetrujú v prípade znečistenia. Kontrolky a ovládače sú nanajvýš funkčné a ergonomicky uložené. Vodič má ku všetkému jednoduchý prístup.
Čo ale musím vyzdvihnúť sú sedačky Outbacku. Testovaná verzia bola oblečená v koži a je spracovaná do príjemnej finálnej podoby. Takisto tvar sedačiek vyhovuje v globále všetkým postavám a ak nie, dá sa prestaviť tak , aby áno.
Verdikt
Nie je mi celkom jasné prečo nemá Subaru ešte vyššiu predajnosť, keď ich vozy sú vynikajúce v danej cenovej kategórii. Outback, ktorého cena začína na 36.990€ (2.0D CVT začína v cenách od 38 990€) je toho žiarivým príkladom.
S týmto autom rozumných rozmerov sa môžete motať po meste bez väčších problémov. Keď vás rodina unaví, vezmete ju do voľnej prírody na prechádzku a môžete pri tom sedieť v aute, nakoľko sa s ním dá jazdiť aj po motokrosovej trati. Keďže rodina vyžaduje financie, určite ich ušetríte na spotrebe. A keďže sa jedná o rodinné auto, máte v ňom dostatok miesta pre manželku, deti o výške 2m a ešte aj svorku zdivočených nemeckých ovčiakov.
Pri tom všetkom si jazdíte v luxusných sedačkách na neohrozenom podvozku a krytý v pevnej konštrukcii.
(Rôzne farby naznačujú rôznu pevnosť materiálov šasi.Hnedá je najpevnejšia, zelená stredná/bežná a modrá je nižša pevnosť. Šasi je ale robená kvalitne, je pripravená nekrútiť sa pri prejazdoch terénom)
(Vysoká bezpečnosť Outbacku je štandardom)
Negatíva
Keby mal terajší Outback natáčanie xenónových svetlometov do zákruty, adaptívny tempomat a o stupeň mäkší podvozok, tak mu ani nemám čo vytknúť.
Rozmery:
Zrýchlenie z 0-100km/h |
9,7s (mne sa to podarilo za 10,3) |
Hmotnosť testovaného vozidla (kg) |
1.624 |
Celková dĺžka (mm) |
4.790 |
Celková výška (mm) |
1.605 |
Celková šírka (mm) |
1.820 |
Rázvor náprav (mm) |
2.745 |
Svetlá výška podvozku (mm) |
200 |
Objem batožinového priestoru (l) |
1.726 |
*Hneď po teste naftového Outbacku som testoval aj Outback benzínový z roku 2011. Rozdiel po technickej stránke nezbadáte nikde, okrem reakcie motora na plyn. Motor je živší a prevodovka odpovedá rýchlejšie na jeho otáčky. Či sa ale rozhodnete pre živšiu a silnejšiu benzínovú variantu (173k), alebo pre naftového “skromnoša”, určite neurobíte zlý ťah ani v jednom prípade.
**ceny sú uvedené s DPH
Obrovská vďaka patrí Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity za zapožičanú techniku ktorou disponuje a ktorá nám je nápomocná pri štúdiu! Tak isto chce naša redakcia poďakovať za ochotu, ústretovosť a pripravenosť zástupcov značky Subaru na Slovensku! A chcem poďakovať aj majiteľovi súkromnej firmy za zapožičanie jeho benzínového Outbacku za účelom porovnania.
Autor: Vladislav Baniari
(ovládanie tempomatu)
(ovládanie rádia a telefónu)
(adekvátne umiestnené kryty)
(strešný nosič)
(praktické ovládanie sklápania sedačiek v kufri)
(úchyty v kufri)
(elektronická ručná brzda)
(ovládanie vyhrievania sedadiel)
(ovládanie spätných zrkadiel, svietivosti prístrojovky, rozjazdu do kopca a trakčnej kontroly)
(vstupný otvor vzduchu do chladiča turbodúchadla na kapote motora)
(priehladne usporiadaná prístrojovka)
Ako niekolkorocny vlastnik niektorych modelov Subaru mozem potvrdit spolahlivost a istotu za volantom, a pri poslednych novych modeloch aj vyborna spotreba. Subaru treba skusit a zazit.