Automobily sú počas svojej životnosti vystavené aj rôznym klimatickým zmenám. Dážď, sneh, horúčava, mráz a rôzny tlak vzduchu nemôžu ovplyvniť činnosť áut. Viete si predstaviť, že pri menšom daždi by vám už nefungovali na 100% brzdy? Alebo sneh ktorý vletí do chladiča a zapchá ho vám znemožní pokračovať v jazde, pretože motor by nebol chladený? Nie, neviete, práve preto, že automobilový výrobcovia musia myslieť aj na toto.
Všetky bežné aj nie bežné klimatické zmeny musia byť odsimulované, ak si chce automobilka ako je BMW zachovať dobré meno a aby ich autá nebolo činnosti neschopné už pri menšom daždi. Preto muselo BMW uzatvoriť celý svet do jedného laboratória v ktorom to vyzerá nasledovne:
Päť skúšobných stanovíšť vytvára celoplošnú sústavu skúšok. Sú zložené z dvoch komôr: výšková komora (vysvetlené nižšie) a mraziaca komora. A z troch vzduchových tunelov, pričom jeden je klimatický (vysvetlené nižšie), druhý je termo (tepelný) a tretí je ekologický.
V týchto komorách dokážu simulovať mnoho situácii, s ktorými sa auto stretne na cestách. Dážď, sneženie, silný vietor, horúčava, žiarenie slnka. S výnimkou situácii súvisiacich s dynamikou jazdy ako vertikálne sily, pohyby riadenia a bočný vietor. Každopádne dokáže auto v priebehu ôsmich hodín prejsť všetkými ročnými obdobiami a nemusia s ním prejsť ani kilometer po exteriéri, no stále pri reálnych exteriérových podmienkach.
Tri vzduchové tunely, ktoré sme spomenuli na začiatku sú identicky koncipované, spĺňajú ale rozdielne potreby. Všetky majú vertikálne/stojace vedenie. Samotný ventilátor je však umiestnený 15 metrov nad týmito vedeniami z tunelov.
Klimatický tunel dokáže pracovať v rozmedzí teplôt od 10°C do 45°C. Solárium simuluje slnečné žiarenie. Toto napomáha zisťovať funkciu a výkon klimatizovania auta, chladenia bŕzd v teplých krajinách, ale aj zachovanie funkčnosti pre rôzne bezpečnostné prvky. Ventilátor dokáže vďaka svojím ľahkým a ostrým vrtuliam simulovať vietor, aký vzniká počas jazdy pri rýchlostiach 250km/h.
Termálny tunel slúži nápodobne ako klimatický, ku zisteniu funkcie klimatizovania auta, ale predovšetkým ku zisteniu prúdenia ochladeného vzduchu skrz interiér auta. Preto sa tu pracuje s teplotami v rozmedzí od 20°C do 45°C. Rýchlosť ktorú dokáže vietor napodobniť je 280km/h.
Ekelogický tunel zastupuje najširšiu škálu životného prostredia a to od -20°C až po 55°C. Takisto disponuje soláriom pre vytvorenie slnečného žiarenia, vrhačom snehu a dažďovými postrekovačmi. V tejto časti je aj pás pre motocykle, kde možno testovať jednostopové vozidlá.
V mraziacej komore sa skúšajú studené štarty a okrem toho je využívanú ku nastaveniu ideálnych vyhrievacích systémov v aute. Dokonca aj také bežné odmrazenie čelného skla je limitované časom a práve to treba odskúšať a zabezpečiť.
Posledná komora je výšková a je najmenšia. Simuluje zmenu tlaku vzduchu a to od bodu hladiny mora, až po 4200m nad morom. To je potrebné pre vytvorenie riedkeho vzduchu, ktorý výrazne obmedzuje bohatosť zmesi v motore, má teda za následok aj spaliny s horšími hodnotami.
Prečo teda kupovať auto z vyššej cennovej kategórie? Napríklad pre počasie. Tým naznačujeme, že spoločnosti, ktoré nedisponujú takýmito zariadeniami ako BMW Group, pracujú iba s nejakými približnými hodnotami a odhadmi. Ale vďaka reálnym testom sa dokáže auto od BMW správať ako nové aj po desiatich rokoch v každom počasí!
Autor a preklad: Vladislav Baniari; Zdroj a foto: BMW Group
Výstavba budovy musí počítať aj so špeciálnou vzduchotechnikou, ktorou má disponovať. Samotný ventilátor musí byť umiestnený špeciálnej pasáži z extra silného betónu. Okrem toho musí byť ventilátor vymedzený tlmičmi, pre jeho vysoké otáčky, ktoré by inak dokázali zapríčiniť popraskanie stavby.