Koncept IAA značky Mercedes-Benz (Intelligent Aerodynamic Automobile – inteligentný aerodynamický automobil) predstavuje dve autá v jednom: svetový rekordér v aerodynamike s hodnotou cw 0,19 a štvordverové kupé s neodolateľným dizajnom.
Štúdia, ktorá na IAA vo Frankfurte zažila svoju svetovú premiéru, sa od rýchlosti 80 km/h automaticky prepne z dizajnového režimu do aerodynamického režimu a početnými aktívnymi aerodynamickými opatreniami zmení svoju podobu. V interiéri nadväzuje koncept IAA na dizajnovú líniu Triedy S a kupé Triedy S, ponúka nové dotykové funkcie a poskytuje zároveň výhľad na interiér pracovného sedanu blízkej budúcnosti.
Stlačením tlačidla alebo automaticky od rýchlosti 80 km/h vykoná Mercedes-Benz koncept IAA (Intelligent Aerodynamic Automobile) fascinujúcu transformáciu: z podmanivo krásneho štvordverového kupé sa stane aerodynamický svetový rekordér: na zadnej časti sa vysunie osem segmentov, ktoré ju predĺžia až o 390 milimetrov; klapky v prednom nárazníku sa vysunú o 25 mm smerom von a o 20 mm smerom dozadu a zlepšia obtekanie prednej časti a predných podbehov kolies; aktívne disky zmenia svoj bočný profil (odstup medzi vonkajšou hranou náboja a lemom ráfika sa zmenší z 55 mm na nulu); a lamela v prednom nárazníku sa posunie o 60 mm smerom dozadu a zlepší obtekanie spodku vozidla.
„Jadrom Mercedes-Benz sú fascinujúce a technicky náročné autá. Inteligentnými inováciami rieši koncept IAA konflikt cieľov funkcia a estetika a ukazuje, že naše nápady k ďalšiemu zvýšeniu efektívnosti nám ešte dlho nebudú dochádzať,“ vysvetľuje Prof. Dr. Thomas Weber, člen predstavenstva spoločnosti Daimler zodpovedný za výskum koncernu a vedúci vývoja divízie Mercedes-Benz Cars.
Koncept IAA zároveň signalizuje napríklad technologicky zásadné zmeny v automobilovom odvetví. Motorom tejto premeny je najmä digitalizácia – v hospodárskom kontexte často nahradzovaná kľúčovým pojmom Priemysel 4.0. Pre Mercedes-Benz je súvislý reťazec digitálnych procesov od výskumu a vývoja cez výrobu až po odbyt, logistiku a oblasť poskytovania služieb dnes už viac ako iba čistá hudba budúcnosti.
Dizajn a aerodynamické tvary konceptu IAA by bez dôsledného digitálneho spojenia rozličných odborných oblastí do siete neboli možné. Na zvládnutie komplexného geometrického dizajnu využili dizajnéri najnovšie algoritmické vývojové metódy. Individuálne upravený softvér umožňuje dynamický návrh v trojdimenzionálnom priestore. Toto dynamické modelovanie umožňuje simultánne zobrazovanie a návrh rozličných stavov. Takto vzniknuté zložité geometrické tvary sa pomocou inovatívnych výrobných technológií (rapid prototyping) dostali do reality.
Súbežne bola vyvinutá majstrovská aerodynamika pomocou numerickej simulácie prúdenia. Špecialisti na aerodynamiku z dielne Mercedes-Benz počas približne jedného milióna hodín strojového času simulovali priebeh prúdenia a pritom prepočítali približne 300 variantov. Táto náročnosť zodpovedá približne náročnosti vývoja sériového modelu.
Pohľad do budúcnosti ponúka koncept IAA aj v oblastiach, kde to nie je na prvý pohľad očividné. Štúdia disponuje napríklad technológiou Car to X, pomocou ktorej vozidlo dokáže komunikovať s inými vozidlami alebo zdrojmi informácií. Je to významný krok smerom k predchádzaniu nehôd, pretože takto možno zistiť aj prekážky alebo udalosti, ktoré sú pre samotné vozidlo ešte neviditeľné – koncept IAA dokáže takpovediac vidieť za roh. Tým a rovnako aj svojím interiérom a koncepciou obsluhy poskytuje koncept IAA zároveň aj výhľad na pracovný sedan blízkej budúcnosti.
Dizajn exteriéru: zmyselná čistota a inovatívna aerodynamika
Vďaka svojmu dynamickému základnému tvaru kvapky a puristicky elegantnému celkovému vzhľadu, ako aj svojim aerodynamickým inováciám je štvordverové kupé-sedan koncept IAA symbiózou dizajnu a aerodynamiky. Vozidlo interpretuje proporcie klasického športového automobilu moderným spôsobom: dlhá kapota motora plynule prechádza do kompaktnej, dozadu posunutej kabíny, ktorej strecha elegantne klesá smerom dozadu a končí obvodovou aerodynamickou odtrhovou hranou.
Elegantný pohľad na vozidlo zboku kombinuje puristický, pretiahnutý základný objem s atletickými podbehmi kolies. Športový a súčasne minimalistický predok štúdie pripomína profil žraloka. Rovnako ako predok, aj elegantné zakončenie zadnej časti štúdie je čisté a puristické. Podobne ako v prípade prednej masky chladiča, horizontálne lamely vdychujú štruktúru aj tvaru zadnej časti. Inscenáciu špičkovej techniky zakončuje obvodový svetelný pás.
„Koncept IAA je pokračovaním radu našich vizionárskych konceptov,“ uvádza Gorden Wagener, šéfdizajnér spoločnosti Daimler AG. „Symbióza podmanivých kriviek, inteligentne inscenujúcich aerodynamiku, je výrazom našej jedinečnej filozofie dizajnu vozidiel značky Mercedes-Benz.“
Interiér: filozofia dotykovej obsluhy
Interiér konceptu IAA spája štýlový športový charakter s moderným luxusom. Interiéri nadväzuje na dizajnovú líniu Triedy S a kupé Triedy S a poskytuje zároveň výhľad na interiér pracovného sedanu blízkej budúcnosti. Výber farieb a materiálov je hrou otvorených kontrastov antracitovej a bielej farby, ako aj hliníka a krištáľového skla. Plochy s elegantnými oblúkmi, plynulé línie, starostlivo zvolené vysokokvalitné materiály, ako aj filozofia dotykovej obsluhy zabezpečujú vysokú funkčnosť.
Dvojramenný volant je progresívnym zdokonalením filozofie volantov vozidiel značky Mercedes Benz. Otvorená štruktúra jeho horizontálnych ramien je navrhnutá veľmi jemne a vizualizuje tak tému inteligentne elegantnej odľahčenej konštrukcie. Okrem toho stavia na dotykovú obsluhu a ponúka dokonale ergonomicky mnoho funkcií na najmenšej ploche: pomocou tlačidiel OFN (Optical Finger Navigation – optické snímanie pohybu prstov), ktoré sú podobne ako dotykové pole v stredovej konzole zapustené do ovládacích polí, sa možno posúvať v ponukách združeného prístroja. Ľavým tlačidlom OFN sa ovláda ľavý displej, pravým tlačidlom pravý. Filozofia obsluhy „ruky na volante, oči na ceste“, ktorou sa Mercedes-Benz riadi už mnoho rokov, je tak geniálne jednoducho a dôsledne dodržiavaná.
„Podmanivo športové línie, fascinujúce technické riešenia: koncept IAA symbolizuje emocionálne srdce Mercedes-Benz: to najlepšie alebo nič. A v mnohých detailoch ukazuje, na čo sa naši zákazníci môžu tešiť v budúcich sériových modeloch,“ uzatvára vizionársky koncept Ola Källenius, člen predstavenstva Daimler AG, zodpovedný za odbyt divízie Mercedes-Benz Cars.
Koncept IAA je dlhý 5 040 milimetrov (resp. 5 430 mm v aerodynamickom režime), 1 995 mm široký a 1 305 mm vysoký. Jeho rázvor kolies predstavuje 2 975 mm, rozchod kolies vpredu/vzadu 1 710 resp. 1 770 mm. Koncepčné vozidlo je vybavené benzínovo-elektrickým pohonom PLUG-IN-HYBRID s celkovým výkonom 205 kW (279 k). Vďaka nemu dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h (elektronicky obmedzenú). Emisie CO2 a elektrický dojazd závisia od toho, v ktorom režime je vozidlo testované: v aerodynamickom režime prejde koncept IAA čisto elektricky 66 kilometrov a vypustí 28 g CO2/km. V dizajnovom režime má dojazd 62 km a emisie 31 g CO2/km. Keďže v aktuálnom novom európskom jazdnom cykle (NEFZ) podiely jazdy v meste predstavujú dve tretiny, počas tohto testu nevyniknú výhody aerodynamického režimu tak ako v reálnom jazdnom režime. V ňom je však zníženie spotreby o to väčšie – celkom v duchu filozofie „hospodárnosť v reálnej prevádzke“, ktorou sa riadi značka Mercedes-Benz.
Štúdiové vozidlo koncept IAA pokračuje v dlhej tradícii aerodynamicky dokonale navrhnutých vozidiel značky Mercedes-Benz. Koncepciou rozmerov vhodných na každodenné používanie dosahuje toto štvormiestne vozidlo hodnotu cw 0,19 a zaradilo sa tak do galérie rekordných a pretekárskych automobilov, ako napríklad rekordér sezóny 1936 Mercedes-Benz W 25.
Modely z dielne Mercedes-Benz majú v súčasnosti najlepšiu aerodynamiku takmer vo všetkých automobilových segmentoch. Hodnotou cw 0,22 dosiahla Trieda CLA v roku 2013 nový rekord – tak v rámci palety modelov značky Mercedes, ako aj medzi všetkými sériovými vozidlami.
Zdroj+foto: Mercedes-Benz