Model 911 prevzal úlohu športovca už v roku 1963, po 356-tke. Porsche, ako priekopník techniky a rôznych riadiacich systémov, dostalo tak ďalšie príležitosti ukázať svoj talent a schopnosti. Tomuto vzduchomchladenému šesťvalcovému boxerovi sa darilo hneď od začiatku. Dosahoval vďaka 130 koníkom rýchlosť 210km/h. Poloautomat bol v jedenástkach k dispozícii už od 1967.
Porsche uznalo za vhodné, pokračovať s jedenástkami a urobilo dobre. Prišiel typ G (1973), 964 (1988), 993 (1993), 996 (1997), 997 (2004) a typ 991 v 2011.
Opísať každý typ je na dlho. Radšej sa poďme venovať prítomnosti.
Uplynulo 5 desaťročí a 11-ka sa dožila okrúhleho výročia. Novému modelu, ktorý je srdcom nemeckej fabriky, venovali všetci ešte väčšiu pozornosť ako majú vo zvyku.
Klasik z budúcnosti – aj takto nazvali 7. generáciu modelu 911. Dôraz bol kladený hlavne na vzhľad a ducha prvého modelu z 1963.
Tri farebné prevedenia (biela slonovina, grafitová sivá, čierna) zvýrazňujú typické črty 911-tok. Keďže sa jedná ale o jubilejný model, má aj niečo naviac. Namiesto chladiaceho grilu sú iba otvory pre vzduch v spodnej časti, pod okrúhlimy svetlami; lamely na otvoroch vzduchu sú pochrómované; čelný spojler v tvare spodnej pery; strecha prechádzajúca padavým spôsobom na zadok; pochrómované rámy skiel; spätné zrkadlá s otvorom v spodnej časti; 5-lúčové elektróny; 4 koncovky tlmičov výfukových splodín; rebrovanie pod zadným oknom (hneď je jasné aj nezaintresovanému, že motor je v zadnej časti); veľké označenie “911_50” medzi úzkymi zadným svetlami. Oslava modelu sa podpísala aj v interiéri a to doslova. Budíky majú zelené čísla a samozrejme emblén 911_50. Toto logo je vyšité aj na sedačkách z kože, ktoré sú v kombinácii s látkou Pepita (jemná, karovaná látka) a takisto ho vidno aj na prahoch. Celý vnútrajšok je v tmavej, čiernej farbe, kombinovaný s lešteným hliníkom.
6 valcový motor s objemom 3,8 litra posiela na zadné kolesá 400 konských síl a krútiaci moment 440Nm. Spolu s automatickou prevodovkou, kotorá radí až po 7. stupeň, dokáže auto zrýchliť z 0 na 100km/h za 4,5 sekundy. Ak si hovoríte: “wau, tak to už je niečo”, tak sa pozrite na hodnoty, ktoré dosahuje táto prevodovka v spolupráci s dvojspojkou: 4,1 sekundy z pokoja na 100km/h. V oboch prípadoch (obyčajná, aj supernenormálna spojka) ide auto okolo 300km/h. Uvediem to na pravú mieru. Ide 300…
Mám tu aj nejaké hodnoty Co2 , ale ako by povedal kamarát: koho to zaujíma?!. Zaujímavejšia je už spotreba, predpokladám, že teraz budete všetci čakať na tú hodnotu, ktorá by vám mohla teoreticky vybiť dych, pretože si dávate dosúvislosti veľký benzínový motor v športovom aute. Ale nie je to také hrozné. 8,7 litrov drahej životodarnej tekutiny na 100 kilometrov.
Bezpečnosť…hmmm, stačí toľko: je bezpečné! Aj vďaka kotúčovým brzdám, ktoré vpredu stláčajú 6-piestikové strmene a vzadu 4-piestikové. Aktívnym tlmičom, ktoré dovolujú pohyb karosérii vo vertikálnej polohe až o centimeter. Dennému svieteniu a bi-xenónovým svetlám, ktoré sú samozrejmosťou.
Autor: Vladislav Baniari