Sebastian Loeb mieri do oblakov

Áno, áno čítate správne. Pán francúz  pýšiac  sa viacerými víťazstvami sa 30. júna zúčastní legendárnych pretekov do vrchu na divokom Colorade. Pikes Peak International Hill Climb je troškú iná rally ako ostatné. Trať dlhá 20km sa nachádza vo výške 4300 metrov nad morom, kde jazdec prekoná 156 zákrut s prevýšením 1440 metrov. Na tejto rally sa stretnete s  9-násobným majstrom WRC v  Peugeote so špeciálnou úpravou 208 T16 Pikes Peak.

Chlapci inžinieri sa s ním doslova a dopísmena ‘‘vyhrali ‘‘. Pri návrhu pretekárskych áut sa musia brať na vedomie rôzne obmedzenia a regulácie nielen v oblastiach karosérie či umiestnenia  a veľkosti pohonu ale aj mnohými inými technickými predpismi. A takto sa odohrával celý dej realizácie Peugeota špeciálne ušiffffffasdfatého pre kategóriu ‚ ‚ Unlimited ‘‘. So stúpajúcou nadmorskou výškou strácajú atmosférické motory jedno percento výkonu každých 100 metrov a už na štarte Pikes Peak tak majú mnohé vozidlá o 30 percent nižší potenciál. Peugeoťáci nenechávali nič na náhodu a preto pretekársky špeciál  vyzbrojili  bi-turbom šesťvalca  navrhnutého na vytrvalostné preteky. Daný agregát poskytuje 875 konských síl, čo je viac ako v F1. Mladý sa chcel blisknúť pred jazdcom  a tak sa stane najvýkonnejším autom , ktoré Loeb kedy šoféroval.

Samozrejme , že spomenieme aj hloeb2motnosť ktorá bola minimalizovaná. Je to špeciál, vozidlo s pomerom jednej konskej sily na jeden kilogram. Po krátkej matematickej operácií dospejeme k výsledku , že hmotnosť nového Loebovho parťáka bude 875 kg a teda magický pomer medzi hmotnosťou a výkonom je 1:1. To chce veľký potlesk 😀  Aby neboli povymetané všetky zákutia Pikes Peak-u je motor osadený pred zadnou nápravou. Isto si všimnete zadné krídlo a keby ste chceli náhodou vedieť tak jeho dĺžka je rovné 2 metre. Celá karoséria má rúrkový rám a karbónové diely, je dlhá 4,5 m , široká 2 metre a vysoká iba 1,3 metra.

Sila motora bude  prenášaná cez 6-stupňovú sekvenčnú prevodovku na všetky 4 kolesá obuté od Michelinu.  Kto by nechcel mať tento voz doma v garáži ,už len minimálne kôli výkonu  ktorý je závratný, z nuly na 100 km/h to dá za 1,8 sekundy  po ďalších 3 sekundách je na dvestovke a maximálnu rýchlosť čo je 240 km/h chalan dá za 7 sekúnd. No radosť meškať ráno do školy 😀

Autorka: Eva Gajdošová

Sebastien Loeb - Lifestylesdafsdfrea Peugeot-208-T16-Pikes-PeakLoeb’s Pikes  Peak test run adafasdfads afdafasdf asdfafeawfdw fadaf loebredbull2 sdfasdfewafe

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published.