Atlét v lesníkovom kabáte, alebo ako Subaru zapracovalo na Forester-ovi

Subaru sa preslávilo svojimi motormi pre letecký priemysel, potom autami v rally a dnes je to jeden z popredných výrobcov motorov typu boxer.
Donedávna však používali iba benzínové agregáty a vzhľadom na tlak od konkurencie s novými výkonnými, ale úspornými naftovými motormi, niekto na oddelení vývoja v Subaru povedal: „Prosím o pozornosť! Máme nový plán. Začneme vyrábať nový motor. (všetci prítomní boli zhrození, pretože nevedeli čo bude nasledovať). Bude tóóóóóóó (malá odmlka na odkašlanie)……… boxer. (zúčastnení si vydýchli) A ozaj, aby som nezabudol, boxer, ale aby išiel na naftu. (všetci začali jasať a kričať a s radosťou sa pustili do práce)“ – aspoň tak hovorí japonská legenda, ktorá sa dostala až k nám na Slovensko
Z počiatku boli zákazníci aj kritici skeptický: „Naftový boxer???!, tí Japonci nemajú čo robiť.“
Dnes ale vidíme nálepku BOXER DIESEL na každom treťom aute tejto značky a konštruktéri mali dôvod zapracovať na ďalšej verzii tohto motora.
Tá sa dostala aj do nového Forester-a (lesníka). Je prepracovaný v mnohých ohľadoch. Výrazná predná maska, väčšie logo, veľké svetlomety, smerovky aj v spätných zrkadlách, strešné nosiče, zadné „krídlo“ nad kufrom a mnoho ďalšieho. Koniec koncov, pozrite fotky 😉
Vpredu je mnoho miesta, všetky ovládacie prvky na pôvodných miestach, nemusíte hľadať smerovky u spolujazdca. Dokonca aj stredový informačný displej ostal na svojom mieste – v strede. Zmenili sa ale informácie, ktoré nám ukazuje v krásnom grafickom prevedení: spotreba aktuálna a priemerná, záber kolies, čas, dátum, dojazd a asi 101 ďalších Dalmatíncov.
Na zadných miestach je mnoho, mnoho miesta. Chýbali len rúčky vo dverách na ktoré som zvyknutý z iných aút. Tu som sa mohol držať iba rúčok umiestnených v streche. Sedel som tam s ďalšími dvomi dospelými osobami a v zákrutách sme cestovali zo strany na stranu. Čo z toho vyplýva? Áno, vyspí sa na zadnej sedačke aj najdlhší chlap sveta, ale to som nemyslel. Narážam na to, že Vaše deti majú detské ihrisko tam, kde majú dospelí ľudia pohodlné miesta na dlhé cesty.
Vodičom bol sám konateľ prievidzkej pobočky Subaru a ukázal mi potenciál nového motora. Ešte som nesedel v tak tichom nafťáku ako v tomto. Ťahal nádherne odspodu a veľmi dynamicky. Prechod z benzínového motora pocítite asi hlavne na spotrebe. S 5,8 litrami nafty totiž obídete 100 km. Subaru sa neriadi novým (hlúpym) downsizingom, teda znižovaním objemu motorov. Preto bez problémov dokáže tento dvojlitorvý motor s výkonom 150 koní, už aj s plne naloženým autom, potiahnuť ďalšie dve tony na prívese.
O symetrickom pohone všetkých kolies nejdem ani hovoriť. Zatiaľ Subaru jednoznačne víťazí vo všetkých testoch štvorkolesových systémov. Auto drží na ceste ako prilepené a odpustí Vám každú chybu v riadení.
Tak pružné, tak rýchle, tak agilné. Určite má čím konkurovať ostatným SUVčkam.

Ďakujem firme PROFIN CAR, ktorá mi poskytla túto predvádzaciu jazdu.
PROFIN CAR
http://www.profincar.sk/
0908 924 779

Autor: Vladislav Baniari

Galéria – Forester

About V

Leave a Reply

Your email address will not be published.