Test BMW 125d: Nenápadný pretekár

Osemstupňový automat poháňaný 218 koňmi v obale najmenšieho Mníchovčana zvláda 100km za 5,6l nafty.

Podceňovanie ako 1. reakcia pri triede 1

Dospelí ľudia pozerajú na známu automobilku BMW a ich modely z Mníchova ako na vyspelé a luxusné autá. My čo sme ešte nedospeli ani vo veku kedy by sa nám patrilo pozeráme na BMWčka ako na driftujúce stroje, ktoré pália pneumatiky a sú zdrojom nekonečnej detskej, pardon chlapskej radosti. Nie je mi jasné prečo, ale obe skupiny ľudí nezaraďujú do svojich očakávaní modely z triedy 1 a to označujem ako jednoznačné podceňovanie tohto modelu. Trieda 1 sa v základe dodáva so zadným náhonom a za príplatok je možné poháňať aj kolesá prednej nápravy vďaka xDrive.
adaptive_m_suspension_02
Takže prvý predpoklad pre šmykovanie splnený. K dispozícii je zopár benzinožrútov aj naftožrútov. Štvorvalcové benzíny s rozdielnymi objemami majú rozsah výkonov od 75kW/102k až po 235kW/320k (samozrejme eMková verzia má 6 valcov). petrol_engines_01 Diesle majú taktiež 4 valce a viacero variant objemov. Nám behá po rozume ale iba výkon a ten je na intervale od 85kW/116k do 160kW/218k.
diesel_engines_01
Keďže ale kolesá nepretáčajú kone, ale krútiaci moment, tak BMW si dalo záležať a Nm (Newton metre) začínajú na hodnote 180 a končia na 450. To sú už slušné porcie na tak ľahké autá (1370kg až 1500kg – záleží na motorizácii a náhone). Ak sa budeme baviť o výkonnejších motoroch, aj druhý predpoklad pre šmyky je už istotou. Luxus a vyspelosť je zase potvrdená 10 rokmi existencie týchto modelov a aj vrtuľou na kapote auta. Videli ste snáď, že by vás BMW nechalo sedieť na tvrdých, nepohodlných a nevhodných sedačkách? Nie, takže sa už môžeme baviť aj o vyspelosti a luxuse.

Na čom sme šantili

Išlo o takmer 50.000€ päťdverovú variantu 125d, teda diesel s 2-litorvým motorom s dvomi turbami (jedno malé turbo a hneď pod ním jedno veľké turbodúchadlo).!cid_image001_jpg@01CF53EC
Už žiadne čakanie na naplnenie potrubia turbodúchadla. Necítiť vôbec žiadnu dieru vo výkone, pretože vždy jedno turbo tlačí vzduch do sania motora a vytvára mu tak správny pracovný tlak. Motor je najvyšší z ponúkaných naftofilov a má 218koní a 400Nm krútiaceho momentu. Ťahá odspodu až po 5.500 ot/min a dáva pocíťovať svoju silu. Výkonu nemám čo vytknúť, deficit by som možno pocítil až na pretekárskom okruhu na ktorý by som sa bez strachu s týmto krpcom vybral. Bez kontroly trakcie boli zadné kolesá pretáčané už veľmi slušnými štyrmi stovkami Newton metrov. Ja už som z modernej generácie a aj keď jazdím pravidelne ešte aj s manuálom, rád sadám do áut ako najväčší lenivec a očakávam automatickú prevodovku. Tu som sa dočkal konkrétne geniálnej športovej 8-stupňovej prevodovky. _IGP3075
Počítač radí za vás celý čas a nie je cítiť žiadne dlhé preraďovacie časy, alebo nejaké premýšľanie auta keď prudko šliapnete na plyn. Prevodka je tichá, maximálne optimalizovaná a ešte aj pri šprintoch nie je potrebné radiť ručne cez pádla, alebo sekvenčnou radiacou pákou. Skutočne je prevodka tak detailne vypracovaná. Aj vďaka prevodovke sa dá s autom spraviť rozumná spotreba (na to že to má 218 koní) 5,6l/100km. A to som odčítal hodnotu z palubného počítača po trase zo Žiliny do Bratislavy po diaľnici s dodržiavaním maximálnych rýchlostí a samozrejme som si užil aj pár krásnych chvíľ spievania v aute, keď som stál v kolónach aj v meste a aj na diaľnici.

Pocit riaditeľa firiem

Malý Baworák mal vzhľadový M-paket, ktorý zahŕňal medzi iným aj celokožený multifunkčný volant, celokožené sedadlá s dofukovaním v bedrovej časti, lakťovú opierku atď. Od svojich väčších bratov preberá totožný stredový panel a aj celý systém BMW CONNECTED DRIVE zahŕňajúci internetové surfovanie, hudbu (zosynchronizuje iPhone, Windows Phone nie), rádio, telefón (Bluethoot synchronizácia funguje na 100% a veľmi rýchlo), parkovací asistent a navigáciu. Tu sa musím zastaviť a vychváliť navigáciu od BMW do neba. Tak presnú, rýchlu a komplexnú navigáciu som ešte nevidel ani pri externých drahých zariadeniach. Dokonca blaboce po slovensky a to plynule, žiadny jazyk cudzieho kmeňa:” NA KRU-HO-VOM OBJAZDE POUŽITE DRU-HÝ VÝJAZ-D.” Ak sa rozhodnete na stredovom displeji mať niečo iné ako navigáciu, napr. športové kontrolky výkonu a krútiaceho momentu, tak navigácia pokračuje neprerušene ďalej na displeji pred volantom, kde podrobne ukazuje ako a za ako ďaleko sa máte zaradiť na križovatke. Vedel by som ešte opisovať skvelý BMW systém a aj jeho ovládanie, no stačí napísať, aby si ostatní výrobcovia brali od BMW príklad (len nech vylepšia synchronizáciu môjho Windowsu).
_IGP3089
Z miesta vodiča je všetko dostupné intuitívne a nevyužívajú “skvelé” dotykové ovládanie na miestach, ktoré znemožňujú vodičovi sledovať situáciu na ceste. Dotyk je využitý iba pri vyhľadávacom a voliacom koliesku (i-Drive), kedy prst používate na písanie písmen.
_IGP3076
Sedačky sú veľmi pohodlné, niet čo vytknúť. Dajú sa nastaviť v rôznych smeroch a sú príjemné rôznym tvarom tiel (ja som ako špajdľa, kolega skôr pripomína jablko). Pohodlné sú na podiv aj zadné sedačky, no vpredu a aj vzadu by museli sedieť liliputáni. Skutočne je miesto pre nohy vzadu zlé a ak vás bude niekto hnevať po ceste na dovolenku, posaďte ho dozadu. _IGP3063_IGP3090 Celý interiér pôsobí ale maximálne dospelo a cítite sa v ňom ako riaditeľ firmy na služobnej ceste v BMW 3. Vnútro je taktiež výborne odhlučnené. Počas prevádzky sme namerali v priemere 75dB čo je niečo menej ako bežný domáci vysávač! Ku tomu prispievajú ale aj vlastné frekvencie vozidla, čomu sa budem venovať hneď a zaraz. Miesto v kufri je postačujúce pre veľké cestovné kufre so svojou hĺbkou 869mm a pre prípad núdze sa dajú sklopiť aj zadné sedačky. _IGP3136_IGP3143
Nakladanie tovaru je pohodlné, o nič nezachytávate a ruky nemusíte dvíhať ako žeriav. Jazdné módy a podvozok Auto má štandardne na výber z pár režimov jazdy: EcoPro, Comfort, Sport a nadštandard bol v tomto prípade Sport+. V podstate stačí zhrnúť, že EcoPro má najnižšiu spotrebu a radí vo veľmi nízkych otáčkach (niekedy sme mali pocit, že motor je podtáčaný, ale bolo to iba klamlivé zdanie – elektronika vie čo robí), riadi klimatizáciu (väčšinou ju vypína) a to hlavné, pri ubratí plynu auto prejde do akéhosi plachtenia (teda vyradí do neutrálu). Zvyšné režimy radia stále vo vyšších a vyšších otáčkach. Sport+ je príplatkový mód dodávaný so športovou prevodovkou a pri preraďovaní až trhá autom (je to akási simulácia súťažného trhajúceho zbesilca). Budem však citovať Produktového špecialistu na BMW pána Patrika Choura: “Pre objasnenie: v aute je súbor systémov trakcie a stability nazývaný DSC čo je dynamic stability control. Ten je v princípe zapnutý stále. Ako náhle dáme režim Sport+ ZAPNE sa v tom momente DTC. Je to system dynamic traction control ktorý do istej miery potláča súborový prvok DSC. Teda zapnute DTC nám povolí jemný prešmyk kolies. Samozrejme je tu potom tlačidlo pred voličom jazdných režimov s logom autíčka a nápisom OFF. Keď ho stlačíme tak sa nám zapne DTC v ktoromkoľvek jazdnom režime. Pokiaľ ho podržíme 4 sekundy je vo výraznej miere potlačený, avšak nie úplne vypnutý, systém DSC. Samozrejme použitie tohto tlačidla a manuálne “vypnutie” týchto systémov je na vlastne riziko ;).” Tu sa pridám a skutočne musím upozorniť, že auto s vypnutým systém DSC je výrazne ťažšie ovládateľné a nemali by ho pokúšať vodiči s malým počtom najazdených kilometrov!
eco_pro_3_en
Počítač vám ale dokáže presne vykresliť v ktorom režime ako dlho jazdíte a akú spotrebu v ňom máte.

Podvozok bol pre mňa tvrdší. Ja som ale rozmaznaný pneumatickým pružením a musel by som sedieť v sedmičke, aby som nefrflal. Stále ale hovoríme o inej cenovej skupine auta a podvozok teda tlmí všetky nerovnosti na cestách veľmi príjemne a zároveň vynikajúco drží v zákrutách (za to vďačí aj rozloženiu hmotnosti auta na nápravy v pomere 50:50 čo je ideálny stav). Šasi je veľmi pevné, ani ostré prejazdy zákrutami mu nerobili problém. Čo sa nám veľmi páčilo bolo riešenie vlastných frekvencii materiálov. V aute nebolo nikdy cítiť nepríjemný hluk, rezonovanie okien, vibrácie v sedačkách a volante. Opäť ďalšia dôležitá vec, pre ktorú sa oplatí investovať do vyššej cenovej kategórie. *v každom materiáli kmitajú častice a ak sa náhodou kmitočet jednej konštrukcie sčíta s ďalším kmitočtom inej časti auta, vyvolá to vibrácie, hluk a čo už nevidíte, vedie to nakoniec ku deštrukciám na šasi a iných častiach.

Verdikt

Autá rady 1 začínajú na cene 20.900€. Nedalo nám nevšimnúť si pár nedotiahnutých detailov pri takej cene vozidla: nekryté koľajničky predných sedadiel, po sklopení zadných sedačiek trčí na dvoch miestach šasi z pod koberca, dažďový senzor nefunguje dobre (asi má malú snímaciu plochu a zhodou okolností na ňu nenapršalo) a držiaky fľašiek v predných dverách sú skôr pre krásu ako pre fľaše. Cena za auto takýchto rozmerov sa zdá premrštená a každý radšej pouvažuje už nad radou 3 od BMW, ktorá ma viacej miesta a vyzerá extra sympaticky. Ak ale premýšľate nad študentským autom, alebo autom pre mladé páry, poprípade malé auto do mesta pre dámy, je to veľmi rozumná voľba z technického hľadiska. Motor ťahá odspodu plynule bez výkonovej diery, automatická prevodovka radí ako po masle, auto má pri výkone takmer 220 koní veľmi rozumnú spotrebu, necítiť žiadne vibrácie, hluk a ani rezonanciu, v predných radoch je miesto dostatočné a pohodlné, vypínače a ovládače sú ergonomicky usporiadané (totožne s väčšími bratmi), BMW CONNECTED DRIVE funguje vynikajúco a musíte byť extra náročný, aby vám niečo chýbalo. Ďalšia dôležitá časť ktorú radi uvidíte je ochota personálu siete BMW na Slovensku. Kdekoľvek sme prišli, všade je rovnako veľká ochota a starostlivosť o zákazníka bez akýchkoľvek rozdielov. Skutočne nadobúdate ten správny pocit: náš zákazník, náš pán.

Model BMW 125d
Motor 4-valec, 2l, 218k, 400Nm
Spotreba (kombinovaná) [l/100km] udávaná 4,9; počas testu 5,6 (nový motor a zimné pneumatiky)
Zrýchlenie [0-100km/h] udávané 6,5s; počas testu 7,6s (vodičova nešikovnosť a zimné pneumatiky)
Hmotnosť (suchá) [kg] 1470
Kolesá 205/50 R17
Rozmery (dĺžka, šírka, výška, rázvor) [mm] 4324; 1984; 1421; 2690
Cena (začínajúca, testovaného) [€ s DPH] 20.900; 48.435

Autor: Vladislav Baniari;
Za špeciálnu optickú techniku chceme poďakovať Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline

Termofotky ukazujú ako sú termálne namáhané časti auta. Pred šprintovaním mali (v dažďových podmienkach) elektróny teplotu približne 17°C. Po šprinte nasledovali prudké brzdenie za účelom zistenia prehriata brzdových kotúčov. Kotúče dosiahli teplotu až 72°C, no na aute nebolo badať žiadne známky horšieho brzdenia (ktoré vzniká práve prehriatím bŕzd). Posledný snímok ukazuje funkčnosť chladiča a to, že mriežky sú veľmi rozumne tvarované, pretože vzduch nemá znemožnený prietok do chladiča.
IR_0880 IR_0894 IR_0896
Nasledujúce snímky sme spravil po jazde s autom aby ste videli, že aj z hľadiska aerodynamiky je auto prepracované a napriek najazdeným kilometrom nebola kapotáž vôbec znečistená tak, ako to možno vidieť u lacnejších automobilov. Problém nastal iba v prípade rojov mušiek, vtedy je predný nárazník priveľká plocha a zachytí sa na ňom hocijaký hmyz. _IGP3119 _IGP3120 _IGP3124 _IGP3126  _IGP3138 _IGP3142  _IGP3144 _IGP3145             _IGP3059 _IGP3060 _IGP3061 _IGP3062  _IGP3067 _IGP3068 _IGP3072 _IGP3074   _IGP3077   _IGP3094 _IGP3098 _IGP3099 _IGP3100 _IGP3101 _IGP3103 _IGP3106 _IGP3113
Zaparkované auto v noci vám pomôže nájsť si cestu ku nemu hneď po jeho odomknutí cez diaľkové ovládanie.
_IGP3050 _IGP3051 _IGP3052 _IGP3055

Posledná séria fotiek je fotomodeling s predchodcom rady 1 od BMW. To či sa vám novšia verzia páči je už každého osobný názor.
_IGP3049 _IGP3042 _IGP3044 _IGP3045

About V

One thought on “Test BMW 125d: Nenápadný pretekár

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *